Więcej o roślinie poniżej:

Dziurawiec kielichowaty Hypericum calycinum
kategoria: krzewy
stanowisko:   słońce, półcień
wysokość:  30-40 cm
mrozoodporność:  do -20°C
odczyn gleby:  obojętny
preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna
podlewanie:  średnio
barwa liści/igieł: zielona
barwa kwiatów:  żółta
pokrój: rozłożysty, rozkrzewiony
okres kwitnienia: kwiecień-maj
wysiew: jesień, wiosna (po stratyfikacji)
rozmnażanie: podział kęp, siew, rozłogi
trwałość liści:  zimozielone
zastosowanie:  roślina okrywowa, skarpy
tempo wzrostu:   szybkie
 

Dziurawiec kielichowaty to ozdobna roślina okrywowa rosnąca dobrze także pod drzewami. Ten wiecznie zielony półkrzew jest zadomowiony w południowej Europie i Azji Mniejszej. W tamtejszym klimacie rośnie w świetlistych lasach, na brzegach rzek, jak również w kamienistych zaroślach. Od lipca do września dziurawiec rodzi duże złocistożółte kwiaty z długimi pędzelkowatymi pręcikami. Okrywowego dziurawca kielichowatego nie należy mylić z leczniczym dziurawcem zwyczajnym.

Dziurawiec kielichowaty to gęsty półkrzew o gęstym pokroju, osiągający wysokość od 20 do 60 cm. Dzięki podziemnym rozłogom rośliny szybko się rozrastają.

Dziurawiec kielichowaty jest niewymagający. Rośnie pomyślnie zarówno w pełnym słońcu, jak i półcieniu, adaptuje się nawet w głębokim cieniu. Optymalne warunki zapewnia luźne, próchniczne, niezbyt suche podłoże.

Ukorzenione rozłogi, które tworzy roślina, można ściąć i posadzić na nowym stanowisku. Jesienią pobieramy sadzonki pędowe. Te ukorzeniają się zwykle w dość szybkim tempie, więc jeszcze przed wiosną otrzymamy młode silne roślinki.

Korzenie są wytrzymałe na mróz, dlatego dziurawiec nie wymaga osłaniania na zimę. Mogą przemarzać tylko liście, zwłaszcza jeśli zima jest mroźna i sucha. Przemarznięte części roślin trzeba usunąć.

Dziurawiec kielichowaty jest wdzięcznym gatunkiem okrywowym polecanym do uprawy na terenach porośniętych drzewami i krzewami.

Wiosenne przycinanie pędów można wykonać także za pomocą kosiarki ustawionej na maksymalną wysokość koszenia.