Propozycja 1: jałowce na straży rabat i domu

Mocno wyeksponowana działka np. przed domem wymaga dobrego projektu i starannego wykonania nasadzeń. Właściwie dobrane rośliny zapewnią ogrodowi interesującą strukturę i jednocześnie umocnią podłoże na skarpie. Ważne jest także, aby nasadzenia pogłębiły perspektywę działki oglądanej z różnych miejsc.

Wrażenie głębi tworzą przede wszystkim strzeliste kolumny wiecznie zielonego jałowca skalnego Juniperus scopulorumSkyrocket’ i wysokopienne szczepione drzewka karagany syberyjskiej ‘Pendula’ o zwieszających się gałęziach. Ich sylwetki doskonale urozmaicają wysokościową strukturę ogrodu i są przeciwwagą dla emanujących spokojem poduszek roślin okrywowych i kamieni o regularnym kształcie.

Przy kamiennej krawędzi posadzono rośliny w pastelowych kolorach. Jest tu rozmaryn o wiotkich pędach i biało kwitnący posłonek. Przez całą rabatę wije się wstęga ułożona z lawendy, kocimiętki i perowski.

 

 

W lecie barwy pędów i kwiatów tego roślinnego strumyka łączą się w harmonijną całość, a jego naturalny urok podkreślają świeża zieleń liści wilczomlecza błękitnawego i srebrzystość liści wierzby płożącej. W lipcu i sierpniu przy wewnętrznym brzegu rabaty na imponująco wysokich pędach rozwijają się dzwonkowate białe kwiaty juki. Wysokie jałowce wraz z karaganami pełnią rolę osłon, które chronią dom od strony ulicy. 

Rośliny idealnie nadające się do tej kompozycji:

1. Wierzba płożąca lśniąca Salix repens nitida, karłowaty krzew wys. 30-80 cm, odporny na mróz, lubi światło, lśniące srebrzystoszare liście, w kwietniu żółte bazie, 5 szt.   

2. Kocimiętka Faassena Nepeta x faassenii, bylina wys. do 30 cm, niebieskie kwiaty od czerwca do września, cięcie pędów po kwitnieniu lub na wiosnę sprzyja bujnemu kwitnieniu, 125 szt.

3. Lawenda wąskolistna Lavandula angustifolia, pachnący półkrzew, fioletowoniebieskie kwiaty w lipcu i sierpniu, wys. 60 cm, 20 szt.

4. Karagana syberyjska ‘Pendula’ Caragana arborescens, najczęściej szczepiona na wysokim pniu, wyraźnie zwisające pędy, żółte kwiaty w maju, wysokość 100-125 cm, 4 szt.

5. Jałowiec skalnySkyrocketJuniperus scopulorum, mało wymagający krzew o efektownej kolumnowej sylwetce,  wysokość 6-8 m, niebieskoszare igły,  sadzonki wysokości 125-150 cm, 5 szt.

6. Juka karolińska Yucca filamentosa, bylina soliterowa o charakterystycznym kępowym kształcie, w sierpniu i wrześniu rozwijają się białe pachnące dzwonkowate kwiaty na pędzie wysokości 150 cm, a nawet wyższym, niedawno posadzone rośliny zaleca się okrywać na zimę, 10 szt.

7. Perowskia Perovskia abrotanoides, cenny krzew o niebiesko-fioletowych kwiatach zebranych w wiechy od czerwca do października, pachnące srebrzystoszare liście, rozłożysty pokrój, wysokość do 1 m, 16 szt.

8. Rozmaryn lekarskiBlue WinterRosmarinus officinalis, pachnący krzew o pędach zwisających lub płożących i błękitnych kwiatach, przetrwa zimę przykryty stroiszem, 16 szt.

9. Wilczomlecz błękitnawy Euphorbia characias ssp. wulfenii, szarozielone liście i zielonkawożółte kwiaty w maju i czerwcu, wysokość do 120 cm, bylina trująca, 6 szt.

10. PosłonekEisbärHelianthemum, niski rozłożysty półkrzew o szarych liściach i śnieżnobiałych kwiatach, wymaga cięcia po okresie kwitnienia, 42 szt.


Propozycja 2: kolorowo ukwiecone rabaty na skarpie

Ta aranżacja wygląda zupełnie inaczej. Podstawowym pomysłem było ułożenie dwóch niskich suchych murków z szarego kamienia. Podtrzymują one skarpę, a także dzielą jej powierzchnię na dwie długie rabaty, zapewniające dużo miejsca dla bylin i krzewów. Poziome, wąskie linie luźno ułożonych murków i świeże odcienie barw roślin dodają lekkości całemu założeniu.

Kolorystykę ogrodu zdominowały malinowe tony posadzonych w kilku punktach krzewów róży okrywowej ‘Gärtnerfreude’ wraz z różową barwą licznych okazałych kwiatostanów czterech krzewów omżynu ‘Pink Delight’. Przez całe lato pachnące kwiaty omżynu zwabiają do ogrodu mnóstwo motyli.

Na rabatach, oprócz krzewów, kwitną purpurowo kępy bodziszka korzeniastego, a tuż obok grupki fioletowej szałwii omszonej i żółtozielonkawego przywrotnika. W maju powietrze wypełnia przyjemny zapach kwiatów lilaka MeyeraPalibin’. Jesienią na rabacie królują ażurowe kępy trawy ostnicy bródkowej i różowe baldachy rozchodnika. Bardzo trwałe nieścięte źdźbła trawy i owocostany rozchodnika będą zdobić rabaty także w zimie. 

Pomysły na trzy rabaty w różnych stylach - sródziemnomorskim, japońskim oraz indiańskim

Rośliny idealnie nadające się do tej kompozycji:

1. Przywrotnik ostroklapowy Alchemilla mollis, bylina okrywowa o zielonożółtych kwiatach i okrągłych liściach, na miejsca  słoneczne i półcieniste, 30 szt.   

2. OmżynPink DelightBuddleja, piękny krzew o różowych kwiatach w długich kwiatostanach od lipca do września, 4 szt.

3. Bodziszek korzeniastyBevanGeranium macrorrhizum, silna i wytrzymała bylina, toleruje stanowiska nasłonecznione i zacienione, purpurowe kwiaty od maja do lipca, jesienią liście przebarwiają się na żółtopomarańczowo, 30 szt.

4. Szałwia omszonaOstfrieslandSalvia nemorosa, kwitnie fioletowo w czerwcu, po cięciu powtarza kwitnienie we wrześniu, wysokość 50 cm, 6 szt.

5. Lilak MeyeraPalibinSyringa meyeri, zgrabny mały krzew o jasnoliliowych pachnących kwiatach w maju, sadzonki wysokości 40-60 cm, 5 szt.         

6. Rozchodnik wielkiHerbstfreudeSedum telephium, różowe kwiaty w baldachach we wrześniu i październiku, mogą zdobić rabatę przez całą zimę, wysokość do 80 cm, 20 szt.

7. Róża okrywowaGärtnerfreude’, odmiana z certyfikatem jakości, bardzo odporna na deszcz i mróz, drobne malinowe kwiaty gęsto wypełnione płatkami, lśniące liście, wysokość 40-50 cm, 3 szt.

8. Kosaciec bródkowy Alaskan GoldIris barbata media, odmiana średniej wysokości o złocistożółtych kwiatach pachnących owocowo, wąskie mieczowate liście, wysokość 50-70 cm, lubi lekkie nawożenie na wiosnę, 9 szt.

9. Gaura Lindheimera Gaura lindheimeri, kępiasta bylina o delikatnych białych kwiatach od czerwca do pierwszego mrozu, wysokość do 120 cm, wymaga stanowiska nasłonecznionego, 8 szt.

10. Ostnica bródkowa Stipa barbata, elegancka trawa ozdobna o długich i wąskich srebrzystobiałych kłosach, liście z wierzchu gładkie, a od spodu pokryte włoskami, wys. 30-80 cm, 30 szt.