Propozycja 1: jałowce na straży rabat i domu

Mocno wyeksponowana działka np. przed domem wymaga dobrego projektu i starannego wykonania nasadzeń. Właściwie dobrane rośliny zapewnią ogrodowi interesującą strukturę i jednocześnie umocnią podłoże na skarpie. Ważne jest także, aby nasadzenia pogłębiły perspektywę działki oglądanej z różnych miejsc.

Wrażenie głębi tworzą przede wszystkim strzeliste kolumny wiecznie zielonego jałowca skalnegoJuniperusscopulorumSkyrocket’ i wysokopienne szczepione drzewka karagany syberyjskiej ‘Pendula’ o zwieszających się gałęziach. Ich sylwetki doskonale urozmaicają wysokościową strukturę ogrodu i są przeciwwagą dla emanujących spokojem poduszek roślin okrywowych i kamieni o regularnym kształcie.

Przy kamiennej krawędzi posadzono rośliny w pastelowych kolorach. Jest tu rozmaryn o wiotkich pędach i biało kwitnący posłonek. Przez całą rabatę wije się wstęga ułożona z lawendy, kocimiętki i perowski.

 

 

W lecie barwy pędów i kwiatów tego roślinnego strumyka łączą się w harmonijną całość, a jego naturalny urok podkreślają świeża zieleń liści wilczomlecza błękitnawego i srebrzystość liści wierzby płożącej. W lipcu i sierpniu przy wewnętrznym brzegu rabaty na imponująco wysokich pędach rozwijają się dzwonkowate białe kwiaty juki. Wysokie jałowce wraz z karaganami pełnią rolę osłon, które chronią dom od strony ulicy. 

Rośliny idealnie nadające się do tej kompozycji:

1. Wierzba płożąca lśniąca Salix repens nitida, karłowaty krzew wys. 30-80 cm, odporny na mróz, lubi światło, lśniące srebrzystoszare liście, w kwietniu żółte bazie, 5 szt.   

2. KocimiętkaFaassena Nepeta x faassenii, bylina wys. do 30 cm, niebieskie kwiaty od czerwca do września, cięcie pędów po kwitnieniu lub na wiosnę sprzyja bujnemu kwitnieniu, 125 szt.

3. Lawenda wąskolistnaLavandulaangustifolia, pachnący półkrzew, fioletowoniebieskie kwiaty w lipcu i sierpniu, wys. 60 cm, 20 szt.

4. Karagana syberyjska‘Pendula’ Caragana arborescens, najczęściej szczepiona na wysokim pniu, wyraźnie zwisające pędy, żółte kwiaty w maju, wysokość 100-125 cm, 4 szt.

5. Jałowiec skalnySkyrocketJuniperusscopulorum, mało wymagający krzew o efektownej kolumnowej sylwetce,  wysokość 6-8 m, niebieskoszare igły,  sadzonki wysokości 125-150 cm, 5 szt.

6. Juka karolińskaYuccafilamentosa, bylina soliterowa o charakterystycznym kępowym kształcie, w sierpniu i wrześniu rozwijają się białe pachnące dzwonkowate kwiaty na pędzie wysokości 150 cm, a nawet wyższym, niedawno posadzone rośliny zaleca się okrywać na zimę, 10 szt.

7. PerowskiaPerovskiaabrotanoides, cenny krzew o niebiesko-fioletowych kwiatach zebranych w wiechy od czerwca do października, pachnące srebrzystoszare liście, rozłożysty pokrój, wysokość do 1 m, 16 szt.

8. Rozmaryn lekarskiBlueWinterRosmarinus officinalis, pachnący krzew o pędach zwisających lub płożących i błękitnych kwiatach, przetrwa zimę przykryty stroiszem, 16 szt.

9. Wilczomlecz błękitnawyEuphorbiacharaciasssp. wulfenii, szarozielone liście i zielonkawożółte kwiaty w maju i czerwcu, wysokość do 120 cm, bylina trująca, 6 szt.

10. PosłonekEisbärHelianthemum, niski rozłożysty półkrzew o szarych liściach i śnieżnobiałych kwiatach, wymaga cięcia po okresie kwitnienia, 42 szt.


Propozycja 2: kolorowo ukwiecone rabaty na skarpie

Ta aranżacja wygląda zupełnie inaczej. Podstawowym pomysłem było ułożenie dwóch niskich suchych murków z szarego kamienia. Podtrzymują one skarpę, a także dzielą jej powierzchnię na dwie długie rabaty, zapewniające dużo miejsca dla bylin i krzewów. Poziome, wąskie linie luźno ułożonych murków i świeże odcienie barw roślin dodają lekkości całemu założeniu.

Kolorystykę ogrodu zdominowały malinowe tony posadzonych w kilku punktach krzewów róży okrywowej ‘Gärtnerfreude’ wraz z różową barwą licznych okazałych kwiatostanów czterech krzewów omżynu ‘PinkDelight’. Przez całe lato pachnące kwiaty omżynu zwabiają do ogrodu mnóstwo motyli.

Na rabatach, oprócz krzewów, kwitną purpurowo kępy bodziszka korzeniastego, a tuż obok grupki fioletowej szałwii omszonej i żółtozielonkawego przywrotnika. W maju powietrze wypełnia przyjemny zapach kwiatów lilakaMeyeraPalibin’. Jesienią na rabacie królują ażurowe kępy trawy ostnicy bródkowej i różowe baldachy rozchodnika. Bardzo trwałe nieścięte źdźbła trawy i owocostany rozchodnika będą zdobić rabaty także w zimie. 

Pomysły na trzy rabaty w różnych stylach - sródziemnomorskim, japońskim oraz indiańskim

Rośliny idealnie nadające się do tej kompozycji:

1. Przywrotnik ostroklapowyAlchemillamollis, bylina okrywowa o zielonożółtych kwiatach i okrągłych liściach, na miejsca  słoneczne i półcieniste, 30 szt.   

2. OmżynPinkDelightBuddleja, piękny krzew o różowych kwiatach w długich kwiatostanach od lipca do września, 4 szt.

3. Bodziszek korzeniastyBevanGeraniummacrorrhizum, silna i wytrzymała bylina, toleruje stanowiska nasłonecznione i zacienione, purpurowe kwiaty od maja do lipca, jesienią liście przebarwiają się na żółtopomarańczowo, 30 szt.

4. Szałwia omszonaOstfrieslandSalvianemorosa, kwitnie fioletowo w czerwcu, po cięciu powtarza kwitnienie we wrześniu, wysokość 50 cm, 6 szt.

5. Lilak MeyeraPalibinSyringameyeri, zgrabny mały krzew o jasnoliliowych pachnących kwiatach w maju, sadzonki wysokości 40-60 cm, 5 szt.         

6. Rozchodnik wielkiHerbstfreudeSedumtelephium, różowe kwiaty w baldachach we wrześniu i październiku, mogą zdobić rabatę przez całą zimę, wysokość do 80 cm, 20 szt.

7. Róża okrywowaGärtnerfreude’, odmiana z certyfikatem jakości, bardzo odporna na deszcz i mróz, drobne malinowe kwiaty gęsto wypełnione płatkami, lśniące liście, wysokość 40-50 cm, 3 szt.

8. Kosaciec bródkowyAlaskanGoldIrisbarbatamedia, odmiana średniej wysokości o złocistożółtych kwiatach pachnących owocowo, wąskie mieczowate liście, wysokość 50-70 cm, lubi lekkie nawożenie na wiosnę, 9 szt.

9. Gaura LindheimeraGauralindheimeri, kępiasta bylina o delikatnych białych kwiatach od czerwca do pierwszego mrozu, wysokość do 120 cm, wymaga stanowiska nasłonecznionego, 8 szt.

10. Ostnica bródkowaStipabarbata, elegancka trawa ozdobna o długich i wąskich srebrzystobiałych kłosach, liście z wierzchu gładkie, a od spodu pokryte włoskami, wys. 30-80 cm, 30 szt.