Więcej o roślinie poniżej:

Czosnek olbrzymi Allium giganteum
kategoria:  cebulowe
stanowisko:   słońce, półcień
wysokość:  do 1,5 m
mrozoodporność:  do -20°C
odczyn gleby:  obojętny
preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, dobrze spulchniona
podlewanie:  średnio
barwa liści/igieł: zielona
barwa kwiatów:  fioletowa
pokrój: wzniesiony
okres kwitnienia: czerwiec - lipiec
wysiew: jesień
rozmnażanie: cebulki przybyszowe, siew
trwałość liści:  sezonowe
zastosowanie:  ogrody, balkony, kwiaty cięte, tarasy
tempo wzrostu:   szybkie

Czosnek olbrzymi to jeden z największych gatunków czosnku uprawianego w ogrodach. Ta imponująca roślina jest zadomowiona na terenach stepowych środkowej Azji. Rośliny kwitną w czerwcu i lipcu, wydając olbrzymie, gęste, purpurowofioletowe kule kwiatowe, które składają się z niezliczonej ilości gwiazdkowatych kwiatów. Niekiedy w uprawie można spotkać też odmiany biało kwitnące.

Pędy kwiatowe czosnku mogą osiągać wysokość od 80 do 200 cm. Duże niebieskozielone liście wybijają wczesną wiosną i w większości obumierają jeszcze przed kwitnieniem.

Czosnek olbrzymi powinien być uprawiany na słonecznym stanowisku w przepuszczalnym podłożu. Gatunek ten nie toleruje stanowisk mokrych.

Cebulki wysadza się do gruntu w listopadzie na głębokość 20 cm, zachowując czterdziestocentymetrowe odstępy w rzędzie (rzędach). Czosnek można łatwo rozmnożyć przez cebulki przybyszowe. W tym celu rośliny wykopujemy z gruntu późnym latem i oddzielamy cebulki od rośliny matecznej.

Liście muszą same zaschnąć, dlatego pamiętajmy, że nie można ich przedwcześnie wycinać. Na zimę czosnek powinno się ściółkować.

Czosnek ozdobny jest polecany na słoneczne rabaty, gdzie prezentuje się ciekawie na przykład w połączeniu z trawami ozdobnymi. Ozdobne nasienniki można po kwitnieniu pozostawić na roślinach. Warto pamiętać, że czosnek nadaje się również na kwiat cięty, a jego pędy kwiatostanowe mogą być także suszone.

Aby obumierające liście czosnków nie szpeciły rabaty, obsadźmy nasadzenie roślinami towarzyszącymi, np. przywrotnikami.