Niezależnie od tego, jak duży jest nasz ogród, z pewnością znajdzie się w nim miejsce, w którym stworzymy swój prywatny azyl. To tu znajdziemy spokój i ukojenie, a chwile spędzone np. w przytulnej altanie czy nad brzegiem stawu sprawią, że świat wokół wyda się piękniejszy.    

Ważnym miejscem każdego ogrodu jest przytulny kącik wypoczynkowy, gdzie choć na chwilę można oddać się błogiemu lenistwu, zwolnić tempo codziennego biegu i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości. Kącik musi być wykonany z należytą dbałością o każdy szczegół, tylko wówczas będzie można mówić o udanym odpoczynku. Istotne jest na przykład optymalne wykorzystanie przestrzeni.

 

Komplet mebli, który składa się z prostokątnego stołu i sześciu krzeseł, powinien zajmować powierzchnię minimum 12 m² (3 m x 4 m). Wprowadzenie każdego nowego elementu aranżacyjnego, np. rośliny doniczkowej, wymusza zwiększenie przestrzeni użytkowej. Kącik wypoczynkowy jest tym miejscem, do którego prowadzi większość głównych ścieżek i w którym nierzadko krzyżują się główne osie widokowe.

Altana łączy w sobie najlepsze cechy kącika wypoczynkowego, daje jednak nieporównywalnie większe poczucie intymności. Dach nad głową sprawia, że stajemy się niezależni od kaprysów pogody. Altana i pawilon mogą być budowane zarówno w miejscach eksponowanych, jak i tych ustronnych.

Altanę można zaaranżować w różnym stylu, np. romantycznym, w którym ogrodowy domek oplatają pędy róż pnących, zaś w stylu formalnym otacza ją starannie wystrzyżony trawnik, formowane krzewy lub proste rabaty z niskimi roślinami ozdobnymi.   

Cztery pomysły na taras

W ogrodzie nie sposób przecenić roli zbiorników wodnych, nie tylko ze względu na ich wielkość. Gładkie lustro wody odbija pobliskie drzewa oraz zabudowania, równocześnie powiększając wizualnie ogród, w efekcie czego powstaje wrażenie głębi. Dlatego zbiornik warto zakładać w centralnym miejscu posesji.