Buraka ćwikłowego możemy uprawiać prawie na wszystkich rodzajach gleb, chociaż warzywo to najbardziej preferuje gleby gliniaste. Burak ćwikłowy jest bardzo wrażliwy na odczyn gleby. Pamiętajmy, że na glebach kwaśnych praktycznie nie wschodzi. Nie można również zapominać o bardzo starannej uprawie.

Spis treści:

  1. Przygotowanie podłoża
  2. Siew buraka ćwikłowego
  3. Zbiór buraka ćwikłowego
  4. Buraki ćwikłowe - właściwości
  5. Jak przygotować zakwas buraczany?

Przygotowanie podłoża

Grządkę przeznaczoną pod uprawę buraka ćwikłowego należy głęboko przekopać jesienią, a przed samym siewem spulchnić. Siew przeprowadza się w momencie, gdy temperatura gleby osiągnie 8-10°C (najlepiej na początku kwietnia).

Siew buraka ćwikłowego

W kwietniu wysiewa się buraki z przeznaczeniem na wczesny zbiór, w maju na użytek letni i jesienny, w czerwcu natomiast na przechowywanie zimowe. Norma wysiewu jest zależna od odmiany, lecz średnio wysiewa się około 1,2-5 gramów nasion na 1 m². Głębokość wysiewu to około 1-3 centymetrów.

Zbiór buraka ćwikłowego

Począwszy od sierpnia, zbieramy korzenie buraka ćwikłowego z przeznaczeniem na przechowywanie zimowe. 7-10 centymetrowe korzenie muszą być zdrowe, nieuszkodzone i niezwiędnięte. Buraka ćwikłowego przechowujemy podobnie jak inne warzywa korzeniowe w miejscu suchym i przewiewnym, w temperaturze 2-5°C.

Buraki ćwikłowe - właściwości

Buraki ćwikłowe są ponadto podstawowym składnikiem kwasu buraczanego, który jest bardzo dobrym źródłem witamin i soli mineralnych. Mogą być nie tylko smacznym i zdrowym napojem, lecz także podstawą przepysznego i prostego w przygotowaniu barszczu czerwonego.

Zakwas buraczany

Jak przygotować zakwas buraczany?

Aby go przyrządzić, buraki należy dokładnie umyć, obrać, a następnie pokroić w plastry. Warzywa zalewamy letnią zalewą, w skład której wchodzą woda i sól kamienna. Do buraków ćwikłowych w zalewie dodajemy czosnek i 2-3 kromki razowego, żytniego chleba na zakwasie. Po około tygodniu możemy cieszyć się smakiem pysznego kwasu.