Mam działkę w miejscowości Nowa Bukówka w powiecie starachowickim. Z pozytywnym rezultatem uprawiam na niej kilkadziesiąt brzoskwiń. Posadziłem też pojedyncze drzewka nektaryn i moreli. Morela jeszcze nigdy mi nie owocowała. Kwitnie nieco wcześniej niż brzoskwinia. W naszym klimacie kwiaty lub owoce przemarzają zaraz po zawiązaniu. Za to nektaryny rosną duże i smaczne.

Przy zbiorze owoców muszę jednak ścigać się z osami i szerszeniami. Kilka razy przegrałem tę nierówną walkę z owadami, dlatego teraz stawiam głównie na uprawę brzoskwiń. Skórka ich owoców pokryta jest włoskami, co skutecznie zniechęca moich rywali, a mnie nie przeszkadza.

1. Jeśli zamierzamy posadzić nowe drzewko, zróbmy to  wiosną. Termin jesienny nie wchodzi w grę, bo brzoskwinie są wrażliwe na mróz i młode rośliny mogłyby nie przetrwać zimy. Pędy sadzonki skracamy o połowę, pozostawiając 4 główne, z których odrosną konary.

2. W pierwszym roku na powierzchni 2 m² wokół drzewka nic nie może rosnąć. Po każdym sezonie zwiększamy areał, tak, aby po 4 latach brzoskwinia rosła na 8 m².

3. Dwa razy w roku przeprowadzamy oprysk przeciw kędzierzawości liści. Jesienią używamy Miedzianu, a wiosną – Sylitu o trzykrotnie zwiększonym stężeniu procentowym.

4. Niezmiernie ważne jest cięcie. Robimy je wiosną. Pędy o średnicy do 4 mm wycinamy całkowicie. Jeśli są większe, tniemy jedną gałązkę za drugim oczkiem, a następną pozostawiamy bez skracania, chyba że urośnie powyżej 40 cm. Wtedy nadmiar także ucinamy.

5. Gdy owoce osiągną wielkość orzecha laskowego, dokonujemy przerywania. Pozostawiamy od 4 do 8 sztuk.

6. Po zbiorze wycinamy pędy, na których rosły owoce. W tym czasie tniemy także tzw. pośpiechy (wilki).

7.  Pod drzewkiem utrzymujemy czarny ugór. W jego pobliżu nie należy sadzić innych roślin.

8. Po każdym deszczu ziemię płytko przekopujemy lub zagrabiamy. Unikamy częstego podlewania brzoskwini, bo w przeciwnym razie będziemy mieć kwaśne owoce. Gdy trwa długa susza, drzewko można nawodnić. Pamiętajmy jednak, aby w ciągu roku robić to nie więcej niż trzy razy. Na drugi dzień po zabiegu dobrze przegrabić ziemię, aby powstała warstwa izolacyjna.

9. Kształt drzewka staramy się dopasować do pucharu. Dokonamy tego poprzez systematyczne cięcie.

10. Nie powinniśmy szczepić kilku odmian na jednym pniu.

 


Sadzenie drzew owocowych

Najlepszym okresem sadzenia drzew owocowych jest jesień. Gatunki mniej odporne na mróz, jak np. brzoskwinia i morela, lepiej jednak posadzić wiosną. Pamiętajmy tylko, aby zdążyć, zanim rośliny zaczną rozwijać pąki. Sadzonki mogą być z odkrytym korzeniem lub w pojemnikach. Wybierając je, zwróćmy uwagę na to, aby korzenie były dobrze rozwinięte, niesplątane i nieprzesuszone. Te w pojemnikach nie powinny go przerastać.