Odmiany wysokie, średniowysokie i karłowe

Odmiany wysokie (Maximum), dorastające do 120 cm, są przeznaczone głównie do cięcia. Do polskich odmian należą m.in. ‘Jan’ – ciemnokarminowa, ‘Mandaryn’ – malinowopomarańczowa, ‘Domina F1’ – biała, ‘Romina F1’ – żółta, ‘Karmina F1’ – czerwona.  

Odmiany średniowysokie (Nanum Maximum), osiągające wysokość 60 cm, stosujemy na kwietniki i do cięcia. Z rodzimej hodowli warto wymienić ‘Aramis’ – ciemnoczerwoną, ‘Atos’- ciemnoróżową, ‘Portos’ – ceglastopomarańczową i ‘Wenus’ – pomarańczową. Odmiany niskie (Nanum Compactum)  dorastają do 30 cm.

Odmiany karłowe (Pumilum), do 20 cm wysokości, sadzimy na kwietnikach i obwódkach.

Odmiany heterozyjne wyżlinu

Firmy zagraniczne oferują wyłącznie odmiany heterozyjne F1 ze względu na ich obfite i długie kwitnienie. Spośród nich na uwagę zasługują:

- z grupy Arrow F1 – średniowysokie, tworzące liczne pędy odporne na wiatry i deszcze, doskonałe na kwietniki i do pojemników;

- z grupy Sonet F1 – średniowysokie, bardzo dobrze krzewiące się, idealne do uprawy w dużych pojemnikach;

- z grupy Coronette F1 – średniowysokie, odznaczające się odpornością na wiatr i tolerancją na rdze;

- z grupy Montego F1 – wysokości 15-20 cm, o wyrównanym, zwartym pokroju i dobrze krzewiące się;

- z grup Lampion F1 i Luminaire F1, tworzące pokładające i przewieszające się pędy, idealne do wiszących pojemników i skrzynek balkonowych; rozmnażane jednak tylko wegetatywnie za pomocą sadzonek pędowych. W każdej wymienionej grupie jest kilka odmian o różnych barwach.