Biedrzeniec to roślina, która powinna znaleźć się w przydomowym ogródku prowadzonym przez osoby ceniące stosowanie naturalnych rozwiązań w codziennym życiu. Jest ona ładna i pięknie zdobi przestrzeń obejścia, ale przede wszystkim wykazuje ona właściwości lecznicze, a także jest cenioną przyprawą. Sprawdź, jak wygląda jej uprawa i jakie korzyści zyskasz, siejąc biedrzeńca na swojej działce.

Biedrzeniec: charakterystyka

Biedrzeniec to roślina należąca do selerowatych, która występuje w różnych odmianach. Specjaliści szacują, że znanych jest ponad 150 jej gatunków, z czego w Polsce rosną cztery z nich. Najbardziej powszechnym rodzajem jest biedrzeniec anyż. To właśnie jego owoce są powszechnie wykorzystywane w kuchni jako aromatyczna przyprawa.

Wysokość łodygi osiąg ok. 50-80 cm. Najbardziej rzucającym się w oczy wyróżnikiem w tej roślinie są liście. Inaczej wyglądają one na dole rośliny, a odmiennie w jej górnej strefie. Te pierwsze są okrągłe, a te wyrastające z wyższej części łodygi osiągają tzw. pierzastodzielny kształt. Kwiaty nie należą do wielkich i są koloru białego. Kwiatostan jest groniasty, dlatego bywa nazywany również baldachem. 

Biedrzeniec: uprawa

Biedrzeniec to gatunek mało wymagający. Oznacza to, że wyrośnie on niemal w każdych warunkach, a żeby mogło tak się stać, nie trzeba stosować żadnych nawozów czy innych preparatów uzdatniających podłoże, w którym umieszcza się nasiona. 

Roślina ta, tak samo z resztą, jak podobny do niej krwawnik, potrzebuje jedynie nasłonecznienia. Jeśli wysieje się ją w takim miejscu ogrodu, które nie jest zacienione, rozwinie się ona bez żadnego trudu. Biedrzeniec najlepiej czuje się w ziemi lekkiej, nie powinna ona być również zbyt wilgotna. Sianie powinno się przeprowadzić z początkiem wiosny, najlepiej w drugiej połowie kwietnia. Nasiona lokuje się bezpośrednio w gruncie.

Korzystnie jest zachować odstępy mierzące ok. trzydziestu centymetrów. Wynika to z tego, że roślina osiąga olbrzymie rozmiary. Pierwsze kiełki powinny pojawić się między drugim a trzecim tygodniem od wysiewu.

Nie trzeba obawiać się ewentualnych przymrozków. Gatunek dobrze znosi niskie temperatury. Należy on do wyjątkowo odpornych. Latem nawet susza mu nie zaszkodzi. Uprawa biedrzeńca nie wiąże się także z koniecznością obfitego nawadniania gruntu. Wystarczy umiarkowane podlewanie. 

Biedrzeniec: pielęgnacja

Biedrzeniec nie wymaga zatem ani stosowania nawozów, ani codziennego dostarczania wody. Jest to za to roślina, którą trzeba pielęgnować i to już od pierwszych pojawiających się kiełków. Koniecznością ogrodnika jest przerywanie zbyt gęstych plonów. Czas kwitnięcia rośliny przypada na okres między majem a sierpniem. Owoc biedrzeńca, czyli znany wszystkim anyż, pojawi się pod koniec sierpnia. To właśnie on użytkowany jest jako przyprawa. 

Kiedy łodyga zestarzeje się i zżółknie, należy ją podciąć. Usunięciu podlegają pędy i groniaste kwiatostany. Nie powinno się ich wyrzucać. Podlegają one suszeniu, a następnie można je spożywać. Zioła biedrzeńca działają korzystnie na ludzki organizm. 

Biedrzeniec: właściwości

Biedrzeniec ma wiele pożądanych właściwości. Można podzielić je na lecznicze, kosmetyczne i aromatyczne/spożywcze. To, co wyróżnia tę roślinę na tle innych, to fakt, że jej owoce, czyli anyż, mają bardzo intensywny zapach oraz charakterystyczny smak. Jest on słodszy od kminku i nadaje się do łączenia z daniami słonymi oraz słodkimi. Łodygi oraz kwiaty i owoce zawierają substancje antyoksydacyjne i działające przeciwbakteryjnie. 

Biedrzeniec: zastosowanie

Zioła z biedrzeńca, podobnie jak i jego owoce, zawierają wiele zdrowotnych środków. Dlatego znajdują zastosowanie w naturalnej medycynie w formie tzw. ziołoterapii. Co więcej, można je stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. 

Warto przygotować leczniczy syrop z anyżu. Świetnie sprawdza się on jako naturalny środek walki z kaszlem i kłopotami żołądkowo-jelitowymi, ale także pomaga pozbyć się chrypy i kataru, a specjaliści twierdzą również, że jego spożywanie okazuje się pomocne przy zapaleniu oskrzeli i kokluszu. Działa on także rozkurczowo i oczyszczająco.  

Z anyżku można również przyrządzać napary, które mają właściwości antyspazmatyczne, a dzięki temu pomagają przy bólach menstruacyjnych. Ich picie korzystnie wpływa także na męską kondycję, poprawiając potencję.

Napar można stosować także zewnętrznie. Idealnie sprawdza się on do płukania gardła przy anginie, a także do przyrządzania inhalacji czy wykorzystywania go jako toniku do twarzy, który pomaga zwalczać trądzik i łagodzi nadmierne przetłuszczanie skóry. 

Biedrzeniec znajduje zatem zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. Na tym jednak nie kończą się możliwości jego wykorzystywania. Anyż to znana i lubiana przyprawa. Idealnie sprawdza się ona jako dodatek aromatyzujący do dań słonych czy słodkich deserów. To także owoc, który świetnie łączy się z alkoholem. Można z niego przygotowywać pyszne i rozgrzewające nalewki. Anyż dobrze komponuje się smakowo i aromatycznie z goździkami, skórką z cytryny i cynamonem.