Więcej o roślinie poniżej:

Bambus, fylostachys Phyllostachys

kategoria:  trawy

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  1 - 6 m

mrozoodporność:  do -20°C (niektóre do -30°C)

odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna

podlewanie:  dużo

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  żółtozielona

pokrój: wzniesiony, kępiasty

okres kwitnienia: -

wysiew: -

rozmnażanie: podział kęp, odrosty korzeniowe

trwałość liści:  sezonowe (ozdobne także zimą, po zaschnięciu)

zastosowanie:  balkony, żywopłoty, rabaty, tarasy, roślina jadalna, kwiat cięty

tempo wzrostu:   szybkie

W sprzyjających warunkach rozwojowych (czyli klimatycznych) osiąga wysokość do 40 m. Kłosy bambusa bywają twardsze niż drewno. Bambus zadomowił się praktycznie wszędzie poza Europą. Dotychczas doliczono się prawie półtora tysiąca gatunków tej supertrawy. Większość występuje w Chinach i Japonii.   

Bambus rośnie wyjątkowo szybko i gęsto. Pełną wysokość osiąga w zaledwie 7 lat. Bambus jest wiecznie zielony i w wypadku większości gatunków zimotrwały. U niektórych gatunków kwitnienie ma ten przykry finał, że kończy żywot roślin.  

Bambus czuje się najlepiej w miejscach słonecznych do półcienistych, raczej osłoniętych od wiatru. Podłoże winno być luźne, przepuszczalne i próchniczne.

Bambusy sadzi się na początku wiosny lub w czerwcu w odstępach ok. 2 m, w żadnym razie nie należy sadzić za głęboko. Większość gatunków silnie się rozprzestrzenia, dlatego wokół roślin należy wkopać przegrodę. 

Zasilanie stosujemy tylko na glebach ubogich w pokarm, raz do dwóch razy do roku. Cięcie nie jest konieczne. Stosuje się je tylko wówczas, gdy nasadzenie jest bardzo gęste (wówczas jedno cięcie wykonujemy między majem a czerwcem). Zimą pędy mogą zasychać.  

Duże gatunki prezentują się najlepiej w nasadzeniach soliterowych. Mniejsze rośliny nadają się doskonale na żywopłoty i zielone ścianki maskujące. Do nasadzeń żywopłotowych polecany jest m.in. P. bissetii. 

Gatunki z rodzaju Fargesia, w przeciwieństwie do gatunków z rodzaju Phyllostachys, nie tworzą rozłogów.