Encyklopedia roślin - porady

Zielony raj

Ogród powstał 15 lat temu i zajmuje powierzchnię ok. 1350 m2. Na początku były to cztery świerki, które obecnie są już dużymi drzewami. Największą dumą i sercem ogrodu jest zadbany trawnik, którego gruntowną renowację przeprowadzono jesienią 2015 r. i od tego czasu zachwyca soczystą zielenią. Centralnym punktem jest oczko wodne, wokół którego rosną niezapominajki, czerwony buk, krzewuszka, tulipany i inne rośliny. Jest oazą dla różnych gatunków ptaków i ich wodopojem. W ogrodzie znajduje się również wiele budek i karmników dla ptaków. W oczku wodnym pływają różnokolorowe rybki, a obok znajduje się ławeczka, miejsce odpoczynku i relaksu.W ogrodzie jest wiele unikatowych gatunków roślin i krzewów, które przywożę z różnych podróży i wycieczek. Każda pora roku w ogrodzie jest niezwykła i niepowtarzalna i o każdej porze roku ogród wygląda inaczej i kwitną w nim inne rośliny. Najpiękniej prezentuje się wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, przylatują ptaki. Kwitną wtedy różnokolorowe odmiany azalii i rododendronów, tulipanów, krokusy, hiacynty, sasanki, które dodatkowo pięknie pachą. Na uwagę wzbudza zasługuje kilkuletletnia magnolia Soulange’a o bladoróżowych kwiatach. Uroku ogrodowi dodają również niewielkie elementy architektury ogrodowej. Są to rzeźby i małe latarnie stylizowane na japońskie.Ogród to magiczne miejsce, w którym spędzam każdą wolną chwilę. Jest miejscem wypoczynku i relaksu dla wszystkich domowników i moją największą pasją.

W naszym raju

Nasz ogród jest duży, bo ma prawie 1 ha powierzchni w dorzeczu Rezerwatu RZEKA RAWKA. Powstał ponad dwadzieścia lat z niczego: tu było zachwaszczone rżysko. Każda roślina, każdy element ogrodu powstawał bez profesjonalnej pomocy. Marzyło mi się, by to miejsce tętniło życiem z zachowaniem bioróżnorodności. I udało się! Moim zadaniem było zachować także naturalistyczny charakter całego założenia ze względu na wyjątkowość tego miejsca. Kocham kwiaty, szczególnie róże- mam ponad 100 odmian, w tym różne róże dzikie i historyczne słynne ze swoich niesamowitych zapachów. Obok tych posadzonych przeze mnie przeróżnych roślin ozdobnych, wysiewają się także dzikie i powstaje kwietna łąka tak potrzebna dla wszelakiej maści owadów. Żyją tu też: jeże, zaskrońce, jaszczurki żyworódki, jaszczurki zwinki, padalce, żaby, orzesznice, osy, szerszenie i całe mnóstwo przeróżnych ptaków. Pojawia się kuna i łasica, zagląda lis, a w dali słychać klangor żurawi. W tym roku została powieszona duża budka lęgowa dla sowy- czekamy na nią! Sercem ogrodu jest oczko wodne na foli. Tętni w nim życie i rozmnażają się karaski, żaby, ważki, ślimaki wodne i inne stworzenia. Rosną tu rośliny typowe dla środowiska wodnego: lilie wodne, pałki, turzyce, firletki, niezapominajki, irysy żółte i syberyjskie, przęstki i inne. Dla naszej rodziny też jest co nieco: mały domek z tarasem, niewielki warzywnik i sad. Nie stosuję chemii, nie niszczę żadnych stworzeń!

Ogród naszych marzeń

Ogród, który stworzyliśmy, a właściwie cały czas tworzymy i powiększamy, jest naszym miejscem na ziemi, naszą wspólną pasją. Inspiracje czerpiemy z natury. Staramy się łączyć pomysły i marzenia, wpisując je w zmieniający się wraz z kolejnymi porami roku krajobraz. Dlatego w naszym ogrodzie wszystko jest wykonane przez nas. Wspólnie zajmujemy się planowaniem nasadzeń i projektowaniem drewnianej architektury ogrodowej, którą później w większości wykonuje mąż, przy współudziale synów. Ja z córką, a teraz także z wnuczką, tworzymy rabatki, na których ciągle coś zmieniamy, przesadzamy, uzyskując coraz to ciekawsze aranżacje. Ogród, to przestrzeń, w której chętnie odpoczywamy całą naszą rodziną, ładując ,,baterie'' do dalszej pracy. Ulubionym miejscem wypoczynku w upalne dni są dwa hamaki pod czereśniami i krzesło peruwiańskie. Natomiast do biesiadowania służy kącik wypoczynkowy w sosnowym lasku, który zachwyca przez cały rok, nie tylko pięknem leśnych roślin, smakiem poziomek, ale przede wszystkim cudownym zapachem sosny. Wieczorem lubimy usiąść na ławeczce na moście, aby obserwować i słuchać uwijające się wśród drzew różnorodne ptaki, czasem wiewiórki, zachwycać się wspaniałą kolorystyką kwiatów, a przede wszystkim poczuć unoszącą się cudowną woń, która zmienia się wraz z rozkwitającymi krzewami i kwiatami. Kiedy patrzymy na ten nasz ciągle zmieniający się ogród, rozpiera nas duma i radość, że udało nam się stworzyć takie cudowne i jedyne w swoim rodzaju miejsce.

Salonik na swieżym powietrzu.

" Każda pora roku, każdy miesiąc, każdy dzień ma swoją barwę, ma swoje prawa, inaczej pachnie w innym rytmie się zaczyna i coś innego wnosi w nasze życie, inaczej cieszy...." Tak też jest w moim saloniku na świeżym powietrzu. Wygląd i jego zapach zmienia się wraz ze zmianą pór roku. Ogródek otoczony dwoma blokami, chodnikiem jest podziwiany przez przechodniów. Sama zaprojektowałam, systematycznie coś w nim zmieniam, a malarz " Miesiąc" maluje go na swój sposób. Dodatkowym atutem jest to, że teren na którym się znajduje jest pagórkowaty, dlatego roślinki są pięknie wyeksponowane. Jego granice z jednej strony wyznaczają tuje szmaragdowe o pięknym pokroju, a z drugiej wspaniale uformowane cyprysy. W głębi tej cudownej przestrzeni widać oryginalny parasol, stolik i krzesełka. Miejsce to obrośnięte pnączami stanowi uroczy kącik do wypoczynku. Do tego niesamowitego miejsca prowadzi wąska ścieżka wzdłuż której rośnie liatria kłosowa i hortensje bukietowe, ich zapach przyciąga liczne owady. W centralnym miejscu na górce wzbudzają zachwyt najpiękniejsze kwiaty wiosny i lata. Tuż przy chodniku rośnie stary orzech na którym umocowane są budki dla ptaków. Przeuroczym miejscem jest posąg nimfy wodnej obrośnięty bluszczem i innymi roślinkami. W prawym zakątku wzbudza zachwyt brzózka pod którą znajduje się stołówka dla ptaków. To piękne miejsce jest dziełem moich rąk, cieszy nie tylko oczy, ale daje wiele radości. Mając zieleń, kwiaty, słońce, i oczy które widzą, jestem bardzo szczęśliwa.

Kolorowy zawrót głowy

Witam wszystkich pasjonatów ogrodów z tej strony Justyna raczkująca w tym temacie, jednakże nie będę skromna co roku lepiej mi wychodzi podcinanie drzewek, wiadomo jak z pasją ,sekator sam w dłoni chodzi. Piękno natury , pod okiem pasjonatów można tak to ująć ... niewielki ogród a jakże kolorowy mieszczący się w małej miejscowości niedaleko Łap. Ogród jest naszą rodzinną pasją, codzienne dbanie to pracowite zajęcie, ale jakże przyjemne. Od kilku lat ogród zmienia się wizualnie zależnie od pory roku, jak i naszej wizji ,coś nowego dochodzi drzewko ozdobne , czy kwiatek , to trzeba usunąć z wielkim żalem wiadome skutki zimowej aury. Kwiatami zajmuje się głównie mama podlewa je przesadza , rosadza, usuwa przekwitnięte kwiatki , listki... Drzewa i krzewy ozdobne to zajęcie głównie moje i taty sekator w dłoń i godziny spędzone na wycinaniu, formułowaniu itd można oderwać się zapomnieć o trudach dnia codziennnego tylko drzewko i ja, ale zrozumie to tylko osoba która to lubi i tak jak ja odpoczywa przy tym ... moim ulubieńcem jest bukszpan nie jest marudny łatwo z niego formułować różne kształty co jest urocze w nim zimą jest zielony przykryty białą pierzynką śniegu a i tak oko cieszy i niesie wspomnienie lata ... powoli zaczynam przekonywać się do innych drzew ... gościnnie na nasze podwórko zagląda wiewiórka.... ptaki robią sobie gniazda na drzewach po czym małe donośnie śpiewają podczas porannej kawy.., serdecznie pozdrawiam wszystkich pasjonatów przyrody