W przeciwieństwie do gatunku, który w naturze osiąga bardzo duże rozmiary, odmiana 'Kager’s Beauty' to roślina karłowa o niezwykle oryginalnych gałązkach, nadająca się do uprawy w niewielkich ogródkach przydomowych oraz w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Odmiana ta została wyhodowana przez Polkę, Annę Kager. Roślina trafiła do handlu w 2011 r., w Holandii. W 2015 r. Szkółka Krzewów Ozdobnych Jana i Jolanty Nowaczyków z Wyganowa zgłosiła tę odmianę do Konkursu Roślin Nowości organizowanego podczas wystawy „Zieleń to Życie”. Dzięki temu odmiana stała się popularna i jest już dostępna w szerokiej sprzedaży. 

Żywotnik olbrzymi ‘Kager’s Beauty’ jest krzewem o kopiastym pokroju i wolnym tempie wzrostu, osiąga 0,5-1 m wysokości i podobną szerokość. W handlu roślina jest oferowana albo w formie piennej, zaszczepiona na niewysokiej podkładce, przypomina atrakcyjne małe drzewko o parasolowatej koronce, albo jako płaski krzew o ścielących się po ziemi gałązkach.

Pędy i gałązki tej odmiany żywotnika olbrzymiego są drobne, lekko spłaszczone, ułożone horyzontalnie, wyrastają ze środka krzewu i od razu łukowato przewieszają się lub zwisają. Młode pędy są zielone, starsze jasnobrązowe. Gałązki pokryte są płaskimi zielonymi łuskami oraz grubszymi igłami. Zimą krzewy brunatnieją. Rośliny w pierwszych latach uprawy tworzą formy płaskie, później wykształcają przewodnik i się wypiętrzają.

Ze względu na nieduże rozmiary ‘Kager’s Beauty’ jest polecana do uprawy w niewielkich ogrodach przydomowych, na skalniakach i w alpinariach, na rabatach wraz z innymi wolno rosnącymi roślinami iglastymi. Odmiana ta może pełnić rolę rośliny okrywowej, która z wiekiem zyskuje na atrakcyjności.

Szczególnie ciekawie komponuje się z elementami skalnymi w ogrodach japońskich i orientalnych, gdzie jako ściółkę wykorzystano kamienie. Na ich tle uwidacznia się piękna faktura gałęzi i pędów. Krzewy, zarówno w formie piennej, ale też tradycyjnej, bardzo efektownie prezentują się uprawiane w ozdobnych pojemnikach stanowiących całoroczną ozdobę balkonu lub tarasu.

 

 

Uprawa żywotnika olbrzymiego

Żywotnik olbrzymi ‘Kager’s Beauty’ należy do roślin łatwych w uprawie. Wprawdzie krzewy najlepiej rosną w klimacie umiarkowanym, o łagodnych zimach i chłodnych, wilgotnych latach, ale są odporne na mróz i mogą być uprawiane na terenie całego kraju.

W najzimniejszych rejonach Polski rośliny warto na zimę lekko okryć cieniówką lub agrowłókniną – w ten sposób zabezpieczymy gałązki przez wysychaniem i zmianą koloru na brązowy. Rośliny preferują gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, stanowiska słoneczne lub lekko ocienione. Unikajmy sadzenia na glebach zbyt lekkich, piaszczystych lub narażonych na szybkie wysychanie.