Pragnę podzielić się moim sposobem uprawy wczesnych ziemniaków w donicach. Potrzebne są do tego duże, przynajmniej 30-centymetrowej wysokości pojemniki i nasłonecznione, osłonięte od wiatrów miejsce.

Wybieramy bulwy

Na sadzeniaki proponuję kupić bardzo wczesne odmiany 'Denar' lub 'Lord'. Następnie poddajemy je procesowi  wczesnego kiełkowania.

 • Z początkiem lutego układamy bulwy na gazetach lub lnianych ściereczkach w miejscu widnym i ciepłym. Temperatura otoczenia powinna wynosić 12–15°C.
 • Skórka ziemniaków zawsze musi być jędrna, dlatego codziennie rano spryskujemy je letnią wodą. W razie potrzeby zabieg powtarzamy po południu. Zabezpieczy je to przed więdnięciem.
 • Prawidłowo rozwinięte kiełki muszą być zielone i mieć 1–1,5 cm długości. Dobre oświetlenie sprawi, że będą grube i zdrowe. Kiedy osiągną już wysokość 1 cm, trzeba je na kilka dni przed sadzeniem do donic stopniowo ochładzać do temperatury 3–5°C. To zahamuje dalszy ich wzrost i zahartuje nasze rośliny.


Sadzenie krok po kroku

 1. Kartofle sadzimy nie wcześniej, jak pod koniec marca. Ziemia w doniczkach powinna mieć wtedy minimum 5°C.
 2. Ważny jest też odpowiedni wybór podłoża. Znakomicie nadaje się do tego celu ziemia kompostowa. Próchnica w niej zawarta przyczyni się do dobrego plonowania ziemniaków.
 3. Do uprawy bulw nie używamy świeżego obornika. Koniecznie musi on być wcześniej przekompostowany.
 4. W doniczki nasypujemy kilka dni wcześniej podłoże i podlewamy. Robimy to po to, aby ziemia się uleżała.
 5. Ziemniaki sadzimy do dołków na głębokość 5–7 cm na płasko, zasypujemy ziemię i podlewamy. Temperatura  powietrza w tym dniu powinna mieć powyżej 5°C.

Kiedy nasze rośliny będą już rosły w doniczkach musimy pamiętać o kilku rzeczach:

 • Wschody ziemniaków są nierówne, zależy to bowiem od siły skiełkowanych bulw.
 • Pojemniki zabezpieczamy przed przymrozkami agrowłókniną lub słomą, by wschodzące rośliny nie zmarzły.
 • Posadzone w wilgotną ziemię ziemniaki ustawiamy w zacisznym, słonecznym miejscu i podlewamy raz w tygodniu do momentu wypuszczenia przez nie pędów.
 • Potem nawadniamy co drugi lub trzeci dzień. Zależy to od warunków pogodowych. Ziemia w doniczce musi być stale wilgotna, aby możliwy był prawidłowy wzrost młodych ziemniaków.
 • Łęty w doniczkach wyrastają wysokie – tym nie należy się przejmować.
 • Jeśli do sadzenia użyliśmy ziemi kompostowej, wtedy nie stosujemy dodatkowych nawozów.

Pod koniec maja lub na początku czerwca nasze kartofle powinny już nadawać się do jedzenia. Pod jednym wyjętym z doniczki krzakiem jest około 7–11 sztuk dużych bulw i kilka mniejszych.

Uprawę wczesnych ziemniaków z naszego ogrodu możemy zaliczyć do nowalijek. Metoda ta pozwala na otrzymanie co roku wczesnych warzyw.
Wykopane nadziemne części ziemniaków (łęty) możemy dodać do kompostownika. Należy tylko dosypać do niego trochę wapna.

Życzę udanych upraw ziemniaków w doniczkach.

Krzysztof Lewandowski