Spis treści:

 1. Syrop z pędów sosny
 2. Nalewka z kwiatów czarnego bzu
 3. Syrop z kwiatów mniszka lekarskiego

Syrop z pędów sosny

To naturalne lekarstwo na wiele problemów. Przede wszystkim jest sprawdzonym sposobem na przeziębienie. Działa rozgrzewająco, bakteriobójczo i wykrztuśnie, a w przypadku kataru ułatwi oddychanie. Jest bogaty w sole mineralne, węglowodany i witaminę C, które są niezbędne w leczeniu przeziębienia, zapaleniu gardła oraz innych infekcji. Dzięki zawartości olejku eterycznego z sosny pomaga udrożnić drogi oddechowe i ułatwia oddychanie. Stosowany profilaktycznie przez cały rok wzmacnia odporność i pomaga uniknąć przeziębień, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.

Przygotowanie syropu z młodych pędów sosny jest banalnie proste.

 

Składniki

 • Słoiki
 • Suche sosnowe pędy, które najpierw ważymy, aby dobrać odpowiednią ilość cukru.
 • Cukier (najlepiej brązowy, ale może być też biały) – maksymalnie 1 kg na kilogram pędów sosny, ale jeśli preferujesz mniej słodki syrop, można też dodać go mniej.

 

Przygotowanie

Oczyść pędy sosny z brązowych łusek, ale nie myj ich w wodzie - muszą być suche. Następnie rozbij je tłuczkiem. Ułóż na dnie słoika pierwszą warstwę pędów i zasyp ją cukrem. Następnie układaj naprzemiennie kolejne warstwy pędów, każdą przysypując cukrem. Gdy słoik będzie już pełen, na samej górze powinna się znaleźć nieco grubsza warstwa cukru. Zakręć słoiki lub przykryj je ściereczkami. Odstaw w słoneczne miejsce na 2 do 6 tygodni – w zależności od tego ile syropu chcesz otrzymać.

Uważaj, by do środka nie dostała się wilgoć – w przeciwnym razie pędy mogą spleśnieć. W razie potrzeby dosyp trochę cukru. Po kilku tygodniach usuń pędy i odcedź syrop, a następnie przelej go do wyparzonych słoików lub butelek. Przechowuj go w chłodnym i zaciemnionym miejscu - dzięki temu nie straci swoich leczniczych właściwości nawet przez kilka lat.

 

Nalewka z kwiatów czarnego bzu

Składniki

 • ok. 50 baldachów kwiatowych czarnego bzu
 • litr wody
 • szklanka cukru lub płynnego miodu
 • łyżeczka ekstraktu z wanilii
 • 4 duże cytryny
 • litr czystej wódki lub spirytusu 96%

 

Przygotowanie

Z kwiatów odcinamy zielone łodyżki. Wodę zagotowujemy i w gorącej rozpuszczamy cukier (jeśli mamy zamiar dodać miód, przez rozpuszczeniem go w wodzie, wodę studzimy). Dodajemy ekstrakt z wanilii i mieszamy.

Cytryny szorujemy, parzymy we wrzątku i kroimy na cienkie plasterki. Razem z kwiatami wrzucamy do słoja. Zalewamy wodą z cukrem lub miodem i wanilią. Odstawiamy na ok. 5 dni w ciepłe miejsce (od czasu do czasu zawartość słoja można przemieszać drewnianą wyparzoną łyżką).

Następnie nalewkę przecedzamy przez sitko o drobnych oczkach lub gazę, a powstały syrop łączymy z alkoholem i sokiem wyciśniętym z pozostałych cytryn. Przelewamy do butelek, najlepiej ciemnych. Odstawiamy na ok, 2 i 5 miesiąca w ciemne miejsce (choć nalewka jest pyszna już po kilku dniach).

 

Syrop z kwiatów mniszka lekarskiego

Kwiaty powinno się zbierać w maju. To właśnie wtedy są najbardziej dojrzałe i nie są gorzkie. Kwiaty zbiera się w słoneczny dzień – przed południem, gdy są najbardziej otwarte. Muszą tez być czyste – czyli takie, które wyrosły na czystych ekologicznie terenach, daleko od dróg i zabudowań.

 

Składniki

 • 400 dobrze rozwiniętych kwiatów mlecza (same główki)
 • 1 cytryna
 • 1 litr wody
 • 1 kg cukru

 

Przygotowanie

Kwiaty mniszka zalej w garnku zimną wodą i gotuj na małym ogniu ok. 15 min. Odstaw na dobę w chłodne i ciemne miejsce. Następnie przecedź wywar i dodaj do niego sok z cytryn oraz cukier. Gotuj na małym ogniu do czasu, od czasu do czasu mieszając, aż uzyska konsystencję płynnego miodu (ok. 1,5-2 godzin). Przelej do słoiczków. Domowy syrop z mniszka zachowuje swoje cenne właściwości przez kilka miesiącach.

 

Dawkowanie

Dorośli 2-3 łyżeczek syropu dziennie. Dzieci – 1 łyżka.

Należy zaznaczyć, że syrop z mniszka lekarskiego nie jest polecany każdemu. Mniszek lekarski, nie powinien być stosowany w ciąży, w okresie laktacji, u małych dzieci. Powinny na niego uważać osoby, które zmagają się z wrzodami żołądka lub z nadkwasotą. Z kolei osoby cierpiące na niedrożność jelit lub dróg żółciowych przed zastosowaniem powinny poradzić się lekarza. Syrop z mniszka lekarskiego jest bardzo słodki, dlatego nie jest polecany diabetykom.