Wyselekcjonowane odmiany uprawne poziomek są równie pyszne i aromatyczne co dzikie poziomki rosnące na leśnych polanach. Różnią się jednak od nich większymi owocami i brakiem rozłogów. Z tego powodu odmiany uprawne rozmnaża się przez wysiew nasion. Dla początkujących hodowców może się to wydawać skomplikowane, ale w rzeczywistości uzyskanie rozsady nie jest wcale trudne. Aby wiosną otrzymać młode sadzonki poziomek, musimy odpowiednio wcześniej wysiać nasiona.

Polecanym terminem jest luty lub marzec, ale nasiona można także wysiewać w późniejszym czasie. Wczesny zimowy wysiew gwarantuje jednak, że wiosną otrzymamy wyrośnięte sadzonki, które będą owocowały jeszcze w tym samym roku. Nasionka poziomek są bardzo drobne, dlatego najlepiej wysiewać je do małych skrzynek lub większych doniczek wypełnionych ziemią inspektową lub substratem torfowym. Kupując paczkę nasion w sklepie ogrodniczym, będziemy mieli pewność, że otrzymamy odpowiednią odmianę.

Sprawdzonymi i najbardziej znanymi odmianami poziomek, które uprawia się w naszym kraju, są ‘Rugia’ i ‘Baron Solemacher’. Nasionka wysiewamy rzutowo lub rzędowo i delikatnie zasypujemy drobnym piaskiem. Aby utrzymać wilgotność podłoża, przykrywamy skrzynkę folią lub szybą. Dopóki poziomki nie zaczną kiełkować, utrzymujemy wysoką wilgotność powietrza i podłoża. Po wschodach sadzonki często rosną zbyt gęsto, dlatego pikujemy je w większej rozstawie do nowej skrzynki. Wysadzamy je do ogrodu na zagony, gdy ziemia nieco się ogrzeje (zwykle około połowy kwietnia).