Wygląd

Mój wawrzynek ma około 10 lat. Do tej pory osiągnął wysokość metra. Jest to roślina, która rośnie bardzo powoli.

Wawrzynek wilczełyko zakwita pod koniec zimy lub wczesną wiosną – zależy to od pogody. W moim ogrodzie najczęściej jest to marzec. Na bezlistnych gałązkach pojawiają się bardzo licznie czteropłatkowe kwiaty. Kiedy nadchodzi czas wiosennych porządków, aż miło jest popracować wśród zapachu, kojarzącego się z hiacyntami.

Kiedy wawrzynek przekwita, pojawiają się liście, zwłaszcza w górnej części pędów. Zaczynają się też kształtować owoce. Na początku są to zielone, błyszczące kuleczki wielkości grochu, które z czasem zmieniają barwę na czerwoną. Wówczas trzeba uprzedzać gości, że w ogrodzie nie wolno niczego zrywać i zjadać z krzewów, bo są one trujące.

Rozmnażanie

Gdy owoce są już tak dojrzałe, że zaczynają spadać, zrywam wszystkie, rozsypuję wokół krzewu i przykrywam cienką warstwą ziemi. Dzięki temu obok wawrzynka rośnie już spora ilość jego „dzieci”.

Część sadzonek podarowałam już znajomym – oczywiście z przypomnieniem, że roślina jest silnie trująca.

Przesadzanie

Starszy wawrzynek nie lubi przesadzania. Rośnie wtedy wolniej i ma mniej kwiatów. Młode siewki przyjmują się w nowym miejscu dużo lepiej.

Nawożenie

Mój krzew nawożę wczesną wiosną, stosując mieszankę uniwersalną. Trzy lata temu wyściółkowałam go korą. Pomysł okazał się nietrafiony, bo wawrzynek nie był z tego powodu zadowolony. Wyglądał, jakby zasychał, a jego liście straciły swą jędrność. Gdy usunęłam korę i zastąpiłam ją dobrym kompostem, wszystko wróciło do normy.

Stanowisko

Wawrzynek sadzimy w miejscach lekko zacienionych, ale w okresach dłuższej suszy należy go podlewać, aby ziemia była zawsze lekko wilgotna.

Urszula Lipinska