Każdy z nas chciałby nadać swojemu ogrodowi niepowtarzalny wygląd. Czasami brakuje nam inspiracji, dlatego chciałabym podzielić się pomysłem na wykorzystanie starej, ocynkowanej wanny.

Jaką wybrać ziemię i rośliny do nasadzeń?

Naczynie napełniłam żyzną, torfową ziemią. Ponieważ wanna jest dość duża, zdecydowałam się posadzić w niej kilka roślin tego samego gatunku. Mój wybór padł na knieć błotną (Caltha palustris), zwaną popularnie kaczeńcem. To kwiat, który bardzo upodobał sobie tereny podmokłe. Postanowiłam zapewnić mu warunki zbliżone do naturalnych i dlatego zawsze obficie go podlewam.

Najlepszy wybór - knieć błotna, czyli kaczeńce

Wanna ma już trzy lata. Przez ten okres rośliny ładnie się rozrosły i zdobią ogród swoimi kwiatami. U mnie knieć błotna zakwita dużo wcześniej niż w naturalnym środowisku. Cieszy oczy już od połowy marca.

Po przekwitnięciu kaczeńce nadal dobrze się prezentują dzięki swoim błyszczącym, sztywnym liściom. Podmokły zakątek przyciąga także gości – to ulubione miejsce kilku okolicznych żab.

W pielęgnacji takiej kompozycji w wannie najważniejsze jest uzupełnianie wody do wysokości wyrastających pędów kwiatowych i liściowych. Przed okresem ostrych mrozów nie trzeba wykonywać żadnych prac zabezpieczających. Kaczeńce doskonale przetrzymują długie zimy.

Urszula Lipińska