Kalatea (ostrzeszyn) Calathea należy do rodziny marantowatych Marantacea i jest reprezentowana przez liczne gatunki i odmiany. Rośliny z tego rodzaju pochodzą z tropikalnych regionów Ameryki Południowej i Afryki. Cenione są za piękne liście, które mają różny rysunek (wzór na blaszce liściowej), kształt i wielkość, w zależności od gatunku i odmiany. Niektóre gatunki tworzą oryginalne kwiaty.

Rośliny uprawia się do ozdoby pomieszczeń, ale tylko w niektórych mieszkaniach będą się dobrze czuły. W jakich? Ciepłych, wilgotnych, gdzie będą miały miejsce dobrze oświetlone rozproszonym światłem (ostre słońce powoduje uszkodzenie liści).

 

 

Odpowiada im temperatura powietrza 23-25°C, która nie powinna spadać poniżej 15°C, także zimą. Dlatego zimą podczas wietrzenia pomieszczeń musimy je osłonić przed chłodnym powiewem. Wymagają przepuszczalnego, stale lekko wilgotnego podłoża.

Zarówno nadmiar wody, jak i przesuszenie podłoża są równie niebezpieczne, bo prowadzą do zamierania liści. Do podlewania i zraszania najbardziej nadaje się miękka, letnia woda, a do dokarmiania słaby roztwór nawozu wieloskładnikowego dla roślin doniczkowych (silniej rozcieńczony niż to podane w zaleceniach producenta nawozu), który dostarczamy roślinom wiosną i latem co 4 tygodnie.