Ostatnie cięcie krzewów

Sierpień jest ostatnim terminem przycinania formowanych roślin i żywopłotów liściastych zrzucających liście na zimę. Nowe przyrosty skracamy o połowę.
W drugiej połowie miesiąca, gdy już wzrost roślin iglastych jest zahamowany, również i te rośliny możemy przyciąć. Przycięcie w późniejszym terminie spowoduje, że młode przyrosty nie zdążą zdrewnieć przed nastaniem mrozów i mogą przemarznąć.

Wykopujemy czosnki

Już możemy wykopać cebule czosnków ozdobnych. Po oczyszczeniu oddzielamy cebulki przybyszowe. Cebulki uszkodzone i chore wyrzucamy, pozostałe układamy w miejscu przewiewnym i suchym w celu przesuszenia. Przechowujemy je do października.

Sadzenie zimowitów i jesiennych krokusów

Zimowity i jesienne krokusy sadzimy wcześniej niż inne rośliny cebulowe. Wymagają gleb przepuszczalnych, próchnicznych i żyznych w miejscu słonecznym lub półcienistym. Kwitną w miesiąc-dwa po posadzeniu.

Przesadzamy piwonie

Piwonie przesadzamy i dzielimy po 5 latach od posadzenia. Wykopujemy je bardzo ostrożnie, uważając, by nie uszkodzić korzeni. Karpę dzielimy ostrym nożem na kilka części. Każda z nich powinna mieć od 3 do 5 pąków odnawiających.

Dołki pod piwonię powinny być głębokie na 50 cm. Na dno dołka dajemy dobrze rozłożony kompost lub obornik. Obornik zasypujemy kilkucentymetrową warstwą ziemi. Karpę sadzimy tak, aby pąki były na głębokości 4 centymetrów.

Kontrolujemy rośliny w oczku wodnym

Niektóre rośliny rosnące w oczku wodnym silnie się wysiewają. Należą do nich łączenie baldaszkowate, żabieńce i babki wodne. Pod koniec kwitnienia, zanim wytworzą się nasiona, ścinamy z tych roślin kwiatostany. Nie dopuścimy w ten sposób do niekontrolowanego wysiewu tych roślin.

Inne rośliny, jak moczarka kanadyjska, rogatek sztywny, wywłócznik, rdestnice, szybko się rozrastają i mogą zarosnąć całe oczko wodne. Należy je przerwać i usunąć nadmiar roślin z wody.