Spis treści:

  1. Jaki nawóz wybrać pod drzewka?
  2. Kiedy przycinać?

Jak pielęgnować drzewka owocowe?

Drzewka należy systematycznie przycinać i dbać, by nie rozwinęła się na nich jakaś choroba, stosując odpowiednie opryski. Podlewanie drzewek można ograniczyć do cotygodniowych obowiązków, ponieważ nie lubią one zbyt mokrego podłoża. Oczywiście jest to zależne od temperatury powietrza i jakości gleby.

W okresie wiosennym można także dostarczyć drzewku dodatkowych składników mineralnych w postaci specjalnego nawozu. Oprócz tego, aby owoce były dorodne, warto zaszczepić sadzonkę drzewka. Jeżeli masz małą powierzchnię działki lub ogrodu, a nadal pragniesz uprawiać drzewka owocowe, warto zdecydować się na drzewka owocowe kolumnowe.

Widły do kopania ergo

Szpadel prosty Ergo

Jaki nawóz wybrać pod drzewka?

Młodym drzewkom owocowym warto zapewnić dodatkową porcję składników mineralnych potrzebnych do prawidłowej rozbudowy gałęzi, w celu utworzenia odpowiednio rozbudowanej korony drzewa. Nawóz warto stosować w maju i czerwcu. Wybierz odpowiednie, przygotowane już mieszanki nawozowe, w których są zawarte odpowiednie proporcje składników mineralnych.

Do starszych drzew nawóz mineralny stosuje się co roku na wiosnę. Nawóz organiczny, czyli obornik i kompost stosuje się nie częściej niż co 3-4 lata. W przypadkach nadmiernego zakwaszenia gleby można także jesienią wykonać wapnowanie gleby. Jest to zabieg, który również wykonuje się nie częściej niż co 3-4 lata. 

Kiedy przycinać drzewka owocowe?

Cięcie drzew owocowych to jeden z najważniejszych zabiegów wpływających na ich stan i jakość owoców. Pierwsze cięcia warto zrobić wczesną wiosną. Należy pozbyć się wszystkich skrzyżowanych gałęzi, jak i zniszczonych i połamanych. Gdy drzewa zaczynają owocować, warto pamiętać o przerzedzeniu owoców.

Wpływa to korzystnie na jakość pozostawionych owoców, a także zapobiega łamaniu się gałęzi pod wpływem ich nadmiaru, a także ogranicza choroby. Gdy zbierzemy owoce, możemy delikatnie przyciąć zniszczone i skrzyżowane gałęzie.