Spis treści:

  1. Sadzenie drzew owocowych krok po kroku
  2. Jak pielęgnować drzewka owocowe?
  3. Jaki nawóz wybrać pod drzewka?
  4. Kiedy przycinać?

Prace związane z uprawą gleby należą do jednych z najważniejszych i zarazem najbardziej pracochłonnych prac w ogrodzie. Istotne jest, aby wybrać modele dobrej jakości i wygodne, by praca nie męczyła i jednocześnie pozwalała na relaks na świeżym powietrzu.

W bogatej ofercie narzędzi ogrodniczych Fiskars szczególne miejsce zajmują szpadle. Są one zaprojektowane z myślą o różnorodnych warunkach pracy i potrzebach każdego użytkownika. Dzięki produktom Fiskars z serii Ergo praca stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza. Narzędzia wyróżnia ergonomia, wysoka jakość wykonania oraz funkcjonalność.

Każdy z modeli szpadli Ergo występuje w dwóch rodzajach. Ostra głowica ułatwia sadzenie roślin i pracę w ciężkich glebach, a prosta głowica doskonale sprawdza się podczas codziennych prac ogrodowych.
 
W przypadku gdy gleba jest ciężka, gliniasta, przekopanie jej łatwiej będzie wykonać widłami ogrodowymi. Z łatwością uda się je wbić w bardzo zwięzłą glebę. Są idealne przy przekopywaniu gleb lekkich, ale zarośniętych chwastami trwałymi. Podczas przekopywania gleby widłami nie przecinamy rozłogów chwastów, co miałoby miejsce w przypadku użycia szpadla. Dzięki takiemu rozwiązaniu rozłogi, np. perzu wyciągniemy z gleby w całości.
 
Widły do kopania ergo

Sadzenie drzew owocowych krok po kroku

W przypadku sadzenia wiosennego okres przyjmowania się do gruntu wszelkich nasadzeń jest znacznie dłuższy, w trakcie którego drzewka narażone są na wysychanie, jeżeli oczywiście nie zostaną dobrze zabezpieczone. Warto pamiętać o kilku zasadach, które zagwarantują dobre przyjęcie się rośliny na nowym miejscu.

Jeżeli chcesz, aby drzewko prawidłowo się ukorzeniło i miało zapewniony odpowiedni wzrost, sprawdź jak krok po kroku je zasadzić:

1. Po wybraniu odpowiedniego stanowiska w ogrodzie zaznaczamy palikiem miejsce, w którym posadzimy roślinę. Następnie staramy się wyznaczyć wokół palika okrąg o średnicy nieco większej od korzeni drzewka.

Ważne!

Jeżeli w miejscu sadzenia rośnie murawa, ścinamy szpadlem i usuwamy całą jej warstwę wraz z korzeniami. Kolejnym krokiem jest wykopanie odpowiednio szerokiego otworu, który pomieści cały system korzeniowy. Korzenie drzewka powinny swobodnie się w nim mieścić.

Szpadel prosty Ergo

Podczas prac sezonowych, jeżeli planujesz dużą ilość nasadzeń drzewek lub krzewów owocowych, istotne jest, aby zadbać o komfort pracy. W przeciwnym wypadku przyjemność może zamienić się w uporczywy ból pleców.

Linia narzędzi ergonomicznych Fiskars gwarantuje prawidłową postawę podczas pracy, co sprawia, że idealnie wpasowują się w specyfikę pracy. Nawet długotrwałe, monotonne wykonywanie jednej czynności nie powoduje zmęczenia. Wygięty pod kątem trzonek minimalizuje napięcie mięśni pleców i gwarantuje naturalną pozycję ciała. Kąt nachylenia uchwytu 17° wspomaga naturalny ruch dłoni. Głowice są hartowane, co zapewnia wytrzymałość narzędzi.

Szpadel ergo prosty jest idealny do kopania, sadzenia oraz przekopywania. Dzięki zaostrzonej krawędzi ułatwia pracę z ciężkiej, zbitej glebie. Blat szpadla posiada podporę, która umożliwia efektywniejszą pracę. Kąt nachylenia trzonka to 26°, a głowica jest wykonana z najwyższej jakości stali. Aby praca była efektywniejsza i bezpieczniejsza blat szpadla posiada podporę. Tak dobrane narzędzia posłużą nam przez wiele lat.

2. Ważna jest również głębokość dołka. W celu sprawdzenia odpowiedniej głębokości otworu, wkładamy drzewko, a następnie na środku dołka kładziemy listewkę lub szpadel tak, aby końcami opierał się na brzegach.

Jeżeli miejsce szczepienia znajduje się kilka centymetrów nad poziomo ułożonym szpadlem, to znaczy, że głębokość jest odpowiednia.Pamiętajmy o tym, że miejsce uszlachetniania zawsze powinno znaleźć się nieco nad ziemią.

3. Po umieszczeniu drzewka w dołku ustawiamy obok niego palik, do którego przymocujemy drzewko i który będzie zapobiegał pochylaniu się pnia. Pomiędzy palikiem a pniem zostawiamy odległość mniej więcej na szerokość dłoni. Aby palik się nie przewracał, możemy go nieco wbić w ziemię.

4. Zasypując system korzeniowy drzewka, możemy nieco nim potrząsać. Spowoduje to lepsze wypełnienie glebą przestrzeni wokół korzeni. Na koniec dość mocno udeptujemy ziemię, aby usunąć powietrze i docisnąć podłoże do korzeni.

5. Ostatnią czynnością jest obfite podlanie drzewka. Nawadnianie należy kilkakrotnie powtarzać (jeżeli nie pada). Korzystne jest uformowanie zagłębienia z ziemi wokół pnia, co zapobiegnie wypływaniu wody podczas podlewania.

Jak pielęgnować drzewka owocowe?

Drzewka należy systematycznie przycinać i dbać, by nie rozwinęła się na nich jakaś choroba, stosując odpowiednie opryski. Podlewanie drzewek można ograniczyć do cotygodniowych obowiązków, ponieważ nie lubią one zbyt mokrego podłoża. Oczywiście jest to zależne od temperatury powietrza i jakości gleby.

W okresie wiosennym można także dostarczyć drzewku dodatkowych składników mineralnych w postaci specjalnego nawozu. Oprócz tego, aby owoce były dorodne, warto zaszczepić sadzonkę drzewka. Jeżeli masz małą powierzchnię działki lub ogrodu, a nadal pragniesz uprawiać drzewka owocowe, warto zdecydować się na drzewka owocowe kolumnowe.

Jaki nawóz wybrać pod drzewka?

Młodym drzewkom owocowym warto zapewnić dodatkową porcję składników mineralnych potrzebnych do prawidłowej rozbudowy gałęzi, w celu utworzenia odpowiednio rozbudowanej korony drzewa. Nawóz warto stosować w maju i czerwcu. Wybierz odpowiednie, przygotowane już mieszanki nawozowe, w których są zawarte odpowiednie proporcje składników mineralnych.

Do starszych drzew nawóz mineralny stosuje się co roku na wiosnę. Nawóz organiczny, czyli obornik i kompost stosuje się nie częściej niż co 3-4 lata. W przypadkach nadmiernego zakwaszenia gleby można także jesienią wykonać wapnowanie gleby. Jest to zabieg, który również wykonuje się nie częściej niż co 3-4 lata. 

Kiedy przycinać drzewka owocowe?

Cięcie drzew owocowych to jeden z najważniejszych zabiegów wpływających na ich stan i jakość owoców. Pierwsze cięcia warto zrobić wczesną wiosną. Należy pozbyć się wszystkich skrzyżowanych gałęzi, jak i zniszczonych i połamanych. Gdy drzewa zaczynają owocować, warto pamiętać o przerzedzeniu owoców.

Wpływa to korzystnie na jakość pozostawionych owoców, a także zapobiega łamaniu się gałęzi pod wpływem ich nadmiaru, a także ogranicza choroby. Gdy zbierzemy owoce, możemy delikatnie przyciąć zniszczone i skrzyżowane gałęzie.