Mówiąc o roślinach sadowniczych, z reguły mamy na myśli rozłożyste krzewy czy wysokie drzewa owocowe. Jednak oprócz tych roślin istnieją także ich znacznie mniejsze wersje, które można posadzić w donicach na tarasach i balkonach.

 

Podkładka to podstawa

Najprostszym i najtańszym sposobem na uzyskanie drzewek o niewielkich rozmiarach jest zakup odmian szczepionej lub okulizowanej na silnie skarlającej podkładce. Niewątpliwą zaletą takich form jest wczesne owocowanie – najczęściej już w roku posadzenia, wadą zaś dość krótki okres życia (około 10 lat) i stosunkowo mała ilość owoców. Innym sposobem na uzyskanie miniaturowych roślin sadowniczych jest zakup drzewek miniowocowych, które mają znacznie mniejsze rozmiary korony, ale duże owoce. Znajdziemy tu różne odmiany prawie wszystkich gatunków: jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie i brzoskwinie. 

Balerina, czyli jabłonie kolumnowe, charakteryzują się prostym, pionowo rosnącym przewodnikiem, od którego odchodzą tylko króciutkie gałązki owoconośne. Owoce wyrastają zatem prawie bezpośrednio na przewodniku.
Z uwagi na swój wysmukły kształt mogą być sadzone bardzo blisko siebie, nawet co 50 cm, a dorosłe drzewa nie przekraczają 2 m. Sadzimy je zarówno w gruncie, jak i w większych donicach o poj. 15-20 l. Najbardziej znane drzewka z grupy Balerina to odmiana ‘Waltz’ o owocach z czerwonym rumieńcem,
a także odmiany ‘Bolero’ oraz ‘Polka’.

Łatwa uprawa

Zaletą jabłoni kolumnowych jest brak konieczności przycinania i formowania drzewek, bo nie rozgałęziają się na boki. Czasami wyrosną jeden czy dwa dłuższe pędy, które po prostu ucina się u nasady. Jedyne, czego takie drzewka potrzebują, to mocny palik, który zapobiegnie złamaniu pnia pod ciężarem owoców. Gdy drzewko rośnie w donicy, należy je regularnie podlewać i nawozić małymi dawkami nawozów.  Dostępne odmiany są raczej odporne na typowe choroby i nie wymagają ochrony chemicznej. Jeżeli pojawią się szkodniki, zwalczamy je typowymi środkami, które stosujemy w sadach. Odmiany te w większości pochodzą z Anglii, gdzie zimy są łagodniejsze i dlatego w naszym klimacie mogą być uszkadzane przez silne mrozy.

Jeśli są w doniczkach, przenosimy je do nieogrzewanych pomieszczeń, a gdy rosną w gruncie, okryjmy je matami lub włókniną. Okrycie nie nastręcza żadnych problemów, bo średnica drzewka od góry aż do dołu zwykle nie przekracza 30-40 cm. Aby drzewa corocznie owocowały, a owoce były dostatecznie wyrośnięte, przerzedzajmy zawiązki. Zabieg ten wykonujemy tuż po kwitnieniu, pozostawiając pojedyncze zawiązki oddalone od siebie co 10-15 cm, resztę zaś po prostu usuwamy.

Drzewka o nienagannej linii

- Wąsko rosnące wiśnie (oraz grusze) są szczepione na słabo rosnącej podkładce i często wykształcają dłuższe pędy boczne. Pędy skracamy latem na długość 10-15 cm. Przerzedzanie owoców jest zalecane głównie dla drzewek brzoskwini i gruszy, u wiśni i śliwy można z tego zabiegu zrezygnować. Drzewka osiągają wysokość 2-4 m.

- Kolumnowa jabłoń praktycznie nie potrzebuje cięcia, ponieważ smukły pokrój ma zapisany w genach, nawet jeśli była szczepiona na podkładce umiarkowanie rosnącej. Pamiętajmy, by zbędne pędy wycinać wprost u nasady, czyli na pędzie głównym. Dorosłe drzewa nie przekraczają 2 m.