Więcej o roślinie poniżej:

Róża drobnokrzaczasta Rosa ‘The fairy’
kategoria:  krzewy
stanowisko:   słońce, półcień
wysokość:  60-70 cm
mrozoodporność:  do -30°C
odczyn gleby:  lekko kwaśny
preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, piaszczasto-gliniasta
podlewanie:  średnio
barwa liści/igieł: zielona
barwa kwiatów:  różowa, biała
pokrój: płożący, rozkrzewiony, przewisający
okres kwitnienia: czerwiec-październik
wysiew: -
rozmnażanie: sadzonki wierzchołkowe, odkłady
trwałość liści:  sezonowe
zastosowanie:  roślina okrywowa, parki, skarpy, rabaty
tempo wzrostu:   szybkie

 

Ta wytrzymała piękność zachwyca kwiatami przez całe lato. Pełne różowe pąki zaczynają rozkwitać w czerwcu i pojawiają się w masowych ilościach aż do pierwszych silnych mrozów. Jedyną wadą tej odmiany jest to, że nie pachnie. Krzewy nie rodzą też, niestety, owoców.

Krzewy rosną płasko, tworząc ładny gęsty kobierzec, spod którego nie mają szans wyrosnąć żadne chwasty. Omawiana odmiana osiąga wysokość od 60 do 80 cm i rozrasta się na szerokość 1 m. Jeśli chcemy obniżyć zbyt wysokie krzewy, przytnijmy je dość krótko. Szybko rozrosną się i ponownie okryją podłoże.

Odmiana ‘The Fairy’ jest bardzo wytrzymała, nie traci wigoru ani przy wysokich temperaturach, ani przy bezpośrednim nasłonecznieniu. Toleruje stanowiska półcieniste. Przy niesprzyjających warunkach pogodowych może być atakowana przez choroby grzybowe, np. mączniak czy czarna plamistość.

Najkorzystniejsze jest rozmnażanie przez sadzonki pędowe i zdrewniałe.

Cięcie, podobnie jak u wszystkich innych róż okrywowych, powinno się odbywać zaraz po rozpoczęciu wegetacji wczesną wiosną. Różę drobnokrzaczastą skracamy do wysokości ok. 20 cm nad poziom podłoża.  

Odmiana ‘The Fairy’ doskonale nadaje się do nasadzeń na bylinowej rabacie. Może być z powodzeniem wykorzystywana do umacniania i zazieleniania zboczy. W innych kolorach dostępne są nowe odmiany o zbliżonych cechach rozwojowych, na przykład pachnąca ciemnoczerwona ‘Fairy Dance’ lub żółta ‘Yellow Fairy’.

Aby otrzymać zwarty dywan z róż okrywowych, trzeba posadzić 2 sztuki roślin na m² w rozstawie 50 cm x 50 cm.