Rany mrozowe powstają za sprawą słońca, które za dnia nagrzewa ciemny pień drzewa, aż staje się ciepły. Z kolei gdy parę godzin później, nocą, temperatura spadnie kilka stopni poniżej zera, następuje rozerwanie tkanek na korze drzewa. W miejsca uszkodzonej kory wnikają zarodniki grzybów, wywołując infekcje. Już po kilku miesiącach uwidacznia się rana, kora zaczyna próchnieć i stopniowo się wykrusza.

Czynników powodujących choroby kory i drewna jest znacznie więcej. Wszelkie uszkodzenia tkanek drzewa, na przykład niezabezpieczone rany po odciętych gałęziach oraz wilgotna i chłodna pogoda, również sprzyjają infekcjom powodującym zgorzele i raki drewna.

 

Leczymy rany na pniach drzew

1. Zainfekowane miejsce poznajemy po zbrązowiałej i odpadającej korze. Niezabezpieczona rana powiększa się, odsłaniając drewno. Często już po roku tworzy się otwarta rana z widoczną próchniejącą korą.

2. Do usunięcia zrakowacenia na korze będziemy potrzebowali ostrego noża typu sierpak. Wykrawamy zbrunatniałe oraz chore części kory i drewna. Miejsce infekcji oczyszczamy do zdrowiej, jasnej tkanki.

3. Oczyszczone miejsce zabezpieczamy, nakładając na nie preparat do smarowania ran lub farbę emulsyjną z dodatkiem 2% Topsinu. Wykonujemy szczepienie mostowe omijające uszkodzenie drewna i tworzące łącznik pomiędzy dolną częścią pnia a koroną.

4. Wszczepiony zraz przejmuje przewodzenie składników pokarmowych, zastępując stopniowo stary pień.

 

Jeżeli dojdzie do infekcji i powstanie rana na korze drzewa, konieczne jest jej zabezpieczenie. Gdy rana na korze jest rozległa i obejmuje sporą część pnia, praktycznie jedynym sposobem na uratowanie drzewa jest wykonanie specjalnego rodzaju szczepienia, zwanego szczepieniem mostowym. Ma ono na celu utworzenie pomostu omijającego uszkodzony odcinek pnia. Wykonuje się podwójne szczepienie polegające na wszczepieniu długiego jednorocznego pędu poniżej i powyżej uszkodzonego miejsca.

Dzięki temu następuje lepsze przewodzenie wody i składników pokarmowych. Dla pewności możemy wszczepić kilka pędów na całym obwodzie pnia. Po kilku latach wszczepiony zraz przejmuje stopniowo rolę pnia. Szczepienie mostowe najlepiej wykonać pod koniec kwietnia lub na początku maja.