Kiedy przed zimą ostatni raz skosić trawnik?

Chciałbym zapytać, czy jest jakiś konkretny termin na ostatnie koszenie trawy, nim nastaną mrozy. Czy nie jest już za późno, aby przystrzyc trawnik?

Zazwyczaj ostatnie koszenie trawnika wykonujemy na przełomie października i listopada. Połowa listopada to już ostateczny termin. Przed nadejściem zimy należy przyciąć trawę na wysokość 5 cm. Pamiętajmy o dokładnym zagrabieniu darni i „wyczesaniu” tzw. filcu, czyli miejsc przerośniętych mchem. Zalegające fragmenty roślin powodują gnicie i łysienie murawy. Przeprowadzamy też aerację, czyli nakłuwanie darni, aby ją rozluźnić. Jesienią ważne jest również zasilenie trawnika.

 


 

Czym okryć rośliny na zimę?

Niektóre wrażliwe krzewy i krzewinki w moim ogrodzie chciałbym okryć na zimę? Czy biała agrowłóknina to wystarczająca ochrona?

Rodzaj okrycia i jego grubość zależą od gatunku rośliny i strefy klimatycznej, z jakiej pochodzi oraz od warunków panujących na naszej działce. Okrycie dobieramy na zasadzie znajomości roślin oraz obserwacji. Najpewniejszym „płaszczem” jest ziemia lub torf. Gleba to olbrzymi magazyn ciepła, stąd tak korzystne jest usypanie kopczyka wokół krzewów róż, budlei czy świeżo posadzonych drzewek. Dobrym okryciem dla krzewinek i bylin są gałązki roślin iglastych, o ile nie ma na nich szkodników.

Równie korzystną osłoną jest zielona tkanina cieniująca. Na wiosnę służy nam ona na przykład do ochrony świeżych nasadzeń, a zimą do okrycia roślin. Zwykle używamy podwójnej warstwy materiału. Krzewy możemy również okręcić białą agrowłókniną lub słomianą matą. Taka osłona nie powinna być całkowicie szczelna, aby zapewnić roślinie wentylację.

 

 


 

Jakie zwierzęta i ptaki są pożyteczne w ogrodzie?

Wróble, żaby i jeże to stali goście na mojej działce. Czasami na skalniaku widuję też wygrzewające się kolorowe jaszczurki. Przyzwyczaiłam się do ich obecności, bo myślę, że są pożyteczne dla moich upraw i ziemi. Czy mam rację? 

Mimo że ptaki wyjadają czasami nasiona roślin uprawnych, z taką samą chęcią wydziobują ziarenka chwastów. Żeby czasowo chronić uprawy, nad grządkami można rozpościerać siatki ochronne. To tylko krótkotrwała uciążliwość, a pozostawione w spokoju ptaki odwdzięczą się nam na pewno, ponieważ swoje pisklęta karmią gąsienicami i innymi owadami, które niszczą uprawy

Duże ilości szkodników zjadają również żaby, zarówno rzekotki, jak i ropuchy, a także jaszczurki. Jeże, które w sprzyjających warunkach budują w ogrodach swoje gniazda, żerują głównie w nocy. Zjadają ślimaki oraz owady, ich gąsienice i larwy. Jeśli jeżowej rodzinie zapewnimy w spokojnym kącie działki stertę gałęzi i dostęp do wody oraz zaakceptujemy obecność kolczastych gości, na pewno korzyść będzie obopólna.

 


 

W jaki sposób ochronić przed mrozem krzew laurowiśni?

Mam na działce okazały egzemplarz laurowiśni. Ostatnia zima uszkodziła pędy krzewu. Wiele liści zbrązowiało i wyschło. Chciałbym w tym roku zapobiec takiej sytuacji. Jak zabezpieczyć moją roślinę?

W naszych warunkach zaleca się okrywanie laurowiśni na zimę, szczególnie dotyczy to młodych krzewów. Rośliny zimozielone (laurowiśnia, bukszpan, rododendrony, wrzosy) raczej znoszą nasze zimy, jeśli rosną w zacisznych miejscach osłoniętych od wiatru. Egzemplarze posadzone w słońcu i narażone na wysuszające mroźne wiatry wymagają okręcenia agrowłókniną lub matami słomianymi, w przeciwnym razie chorują z powodu suszy fizjologicznej.

Często rośliny są narażone na silne nasłonecznienie w czasie, gdy ziemia zimą jest jeszcze zamarznięta. To powoduje schnięcie liści i efekty podobne do oparzenia. Potrzeba wielu miesięcy, nim krzew zregeneruje się całkowicie. Młode rośliny, niestety, bardzo często zupełnie obumierają.

 

 


 

Po co obwiązywać krzewy?

Często przed zimą widzę krzewy oplątane sznurkiem. Czemu ma to służyć? Mam na działce kilka większych okazów, również zimozielonych, i zastanawiam się, czy też powinnam coś z nimi robić.

W ten sposób przygotowuje się kolumnowe jałowce oraz inne wysokie krzewy, aby uchronić je przed rozłamywaniem podczas zimy. Obfite opady śniegu zniekształcają koronę, obciążają gałęzie i rośliny przez długi czas narażone na takie warunki tracą swój pokrój.

Jałowce kolumnowe np. odmiany 'Skyrocket' mają bardzo płytki system korzeniowy i są podatne na wywracanie podczas obfitych opadów śniegu. Duże masy wilgotnego puchy zalegające na gałęziach rozłamują często krzewy i konary drzew. Dlatego tak ważne jest strząsanie śniegu po obfitych opadach. Aby nie doszło do wyłamywania pędów, należy obwiązać roślinę sznurkiem spiralnie od podstawy w kierunku wierzchołka.