Na pytania odpowiada mgr Anna Prądzyńska

Jakie rośliny wybrać na balkon?

Zwykle dekoruję swój balkon kwiatami jednorocznymi, ale chciałabym spróbować uprawy bylin – tak żebym nie musiała co roku kupować i wysadzać nowych rozsad. Proszę o pomoc w doborze gatunków.

Do donic i pojemników na małe przestrzenie świetnie nadają się begonie pełne, strzępiaste lub picotee o różnorodnych kolorach i formach kwiatów. Na większe balkony i tarasy proponuję kanny (pacioreczniki). Te rośliny dorastają nawet do 120 centymetrów wysokości, mają duże zielone lub czerwone liście i dekoracyjne kwiaty. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian, m.in. o kwiatach:

- kredowobiałych, np. 'Alaska'

- kropkowanych, np. 'Cleopatra', 'Guciu'

- czerwonych, np. 'Red King Humbert'

Występują też odmiany o liściach dwubarwnych, np. 'Pretoria'. Doskonałym rozwiązaniem są także dalie anemonowe oraz Topmix. Rośliny te wysadza się w drugiej połowie maja. Będą dobrze rosły, jeśli zapewnimy im żyzne podłoże
i słoneczne stanowisko. Ze względu na duże zróżnicowanie barw stwarzają nieograniczone możliwości połączeń kolorystycznych i zestawień z innymi roślinami. 

Czy w maju lub na początku czerwca można sadzić mieczyki?

Czy jeśli w maju lub na przełomie maja i czerwca posadzę kilka cebulek mieczyków, zakwitną mi jeszcze w tym roku? Proszę o wskazówki dotyczące uprawy tych wdzięcznych kwiatów oraz wyboru odmian nadających się do wazonu.

Mieczyki powinny być wysadzane do gruntu na przełomie kwietnia i maja w rozstawie 10x20 cm, na głębokość 8-10 cm w zależności od wielkości bulw. Mniejsze bulwy sadzimy płycej, natomiast bardziej okazałe – głębiej.

Te wdzięczne kwiaty kwitnienie rozpoczynają w lipcu. Do ich uprawy należy wybierać miejsce osłonięte od wiatru i słoneczne. Gleba powinna być próchniczna, zasobna w składniki pokarmowe, żyzna, o odczynie obojętnym.

Mieczyki doskonale sprawdzają się jako kwiat cięty. Aby jak najdłużej zachowały piękny wygląd, należy je ścinać, gdy zaczynają się rozwijać pierwsze dolne kwiaty. Wówczas mogą zachować swoją trwałość nawet do 3 tygodni.

Wśród mieczyków można wyodrębnić około 90 odmian. My proponujemy następujące: 'Hunting Song', 'Victor Borge', 'Oscar', 'Green Star', 'Velvet Eyes', 'Amsterdam', 'Passos' i 'Fidelio'.

Na co zwracać uwagę przy zakupie cebul kwiatowych?

Widziałam ostatnio na targowisku bardzo tanie cebulki lilii (po 2 zł). Bałam się, że coś jest z nimi nie tak i ich nie kupiłam. Chciałabym jednak wiedzieć na przyszłość, na co zwracać uwagę, kupując cebulki kwiatów?

Przy zakupie jakichkolwiek cebul kwiatowych, a szczególnie lilii, należy zwrócić uwagę na ich zdrowotność. Z uwagi na swoją budowę cebulki są narażone na wiele chorób, takich jak mozaika, plamistość, szara pleśń czy zgnilizna cebul.

Dlatego przy zakupie należy dokładnie im się przyjrzeć i sprawdzić, czy nie są porażone i czy na ich powierzchni nie występują nietypowe przebarwienia, wgłębienia lub też mokre plamy.

Cena cebulek może być uzależniona od sposobu ich produkcji. Lilie można rozmnażać przez tzw. cebulki powietrzne (jest to sposób najszybszy) lub z nasion (ta metoda jest jednak bardziej pracochłonna). Cena może być również zróżnicowana ze względu na grupę lilii i ich odmianę.