Seler jest jedynym warzywem korzeniowym, które uprawia się z rozsady. Uwarunkowane jest to długim okresem wschodów nasion i powolnym rozwojem siewek. Cecha ta jest wspólna również dla selera naciowego – od momentu wysiewu nasion do uzyskania gotowej rozsady o kilku liściach mija zazwyczaj 8-9 tygodni.

Dlatego warto nasiona te wysiać już w połowie stycznia (do uprawy pod osłonami) lub w połowie lutego (do uprawy polowej), tak by były gotowe do wysadzenia pod koniec kwietnia lub na początku maja. Selery wschodzą lepiej, gdy nasiona zostaną delikatnie przyklepane w skrzynkach wysiewnych, ale bez przykrywania ich podłożem, przez co zostaje zachowany dostęp światła do nasion.

 

Seler - aromant i zdrowie

Po wysiewie podłoże należy delikatnie podlać i przykryć folią, co ograniczy parowanie wody z podłoża i podniesie jego temperaturę. Po ok. 3-4 tygodniach młode siewki można przepikować do wielodoniczek o średnicy lub boku długości 3-4 cm. Bardzo ważną rolę przy produkcji rozsady selerów odgrywa temperatura – powinna być utrzymywana na poziomie 20-22°C w ciągu dnia, a nocą 18-20°C.

Spadek temperatury poniżej 16°C w trakcie wzrostu roślin może zahamować ich wzrost i przyczynić się do wybijania w pędy kwiatostanowe w późniejszym okresie uprawy.  Selery są bardzo wrażliwe na jarowizację. W uprawie polowej wskazane jest sadzić je nie wcześniej niż w drugiej dekadzie maja, chyba że okryjemy warzywa włókniną (co zabezpieczy je przed przymrozkami).