Ogród ozdobny: Zmiana dekoracji

Bratki, stokrotki, laki, niezapominajki czy mak syberyjski uprawiamy jako rośliny sezonowo kwitnące wiosną. W miarę podwyższania się temperatury latem rośliny te tracą walory dekoracyjne. Czas więc, aby zastąpić je roślinami sezonowymi, które lubią ciepło i słońce. Po usunięciu bratków i stokrotek na rabatach sadzimy np. szałwie, żeniszki, aksamitki czy pelargonie i petunie. Nie zapominamy o roślinach ozdobnych z liści, np. kocankach włochatych, koleusach Blumego czy wilcach ziemniaczanych. Kierujemy się przy tym ich barwą, która dobieramy na zasadzie kontrastu lub uzupełniająco, wielkością i pokrojem.


Drzewa i krzewy: cięcie żywopłotów

W czerwcu bardzo ważnym zabiegiem jest cięcie, które powoduje, że rośliny żywopłotowe się zagęszczają i przyjmują odpowiednią formę. Prawidłowym terminem cięcia jest koniec czerwca – moment pojawienia się nowych przyrostów. Przycinamy wówczas: ligustr pospolity, porzeczkę alpejską i złoty, berberys ottawski, pospolity i Thunberga, karaganę syberyjską, derenia i jadalnego, irgę pomarszczoną, pospolitą i błyszczącą, żylistka wysmukłego i szorstkiego, forsycje, jaśminowiec wonny, pęcherznicę kalinolistną, śliwę tarninę i wiśniową, tawuły, śnieguliczki i krzewuszki.

Prawidłowo formowany żywopłot w przekroju poprzecznym powinien przypominać trapez o pochylających się bokach. Przed przystąpieniem do cięcia żywopłoty z bukszpanu, laurowiśni wschodniej, ognika szkarłatnego, czyli z roślin zimozielonych liściastych, przycinamy równie ż w czerwcu, skracając świeżo wytworzone przyrosty o połowę. Przycinając żywopłoty z tych roślin, pamiętajmy, że cięte zbyt późno w lecie nie mają czasu, by młode pędy zdrewniały przed zimą. W konsekwencji mogą przemarznąć.

Pielęgnujemy żywopłoty liściaste zawsze zielone wzdłuż żywopłotu wbijamy paliki i rozciągamy między nimi naprężony sznurek. Wszystkie tegoroczne przyrosty skracamy o 2/3, a cięcie zaczynamy od góry, potem wycinamy wszystkie pędy wyrastające poza napięty sznur, a na końcu zaokrąglamy krawędzie. Zaleca się, aby roczny przyrost nie przekraczał 1/3 długości jednorocznych pędów. U roślin iglastych (żywotniki, jałowce, cyprysiki i cisy), u których pąki ułożone są gęsto i regularnie, wielkość tę ogranicza się do 5-10 cm, skracając świeże przyrosty w czerwcu o 1/3 lub 2/3 i poprawiając w sierpniu.

W czerwcu przycina się też żywopłoty założone z roślin, które płaczą na wiosnę, czyli wydzielają sok po przycięciu pędów: grab pospolity, klon polny, buk pospolity.


  

Balkony i tarasy: Donice nadają styl i podnoszą estetykę miejsc

Donice mogą być ozdobą każdego pomieszczenia, balkonu i tarasu. Odpowiednio dobrane wielkością i barwą akcentują ważne elementy kompozycyjne, tworzą styl i budują nastrój. Warto poświęcić trochę czasu i poszukać donic, które będą pasowały do wybranych przez nas roślin. Donice albo tylko osłonki nadadzą wyjątkowy charakter kompozycji roślin i podkreślą oraz wyeksponują ich piękno. Donice te mogą być wykonane z naturalnych materiałów: gliny, kamionki, terakoty, drewna a także z tworzyw sztucznych. Te ostatnie są stosunkowo tanie, a niektóre nowe produkty dorównują pod względem estetycznym donicom ceramicznym.


Sad: Owocowanie młodych drzew

Wysokiej jakości drzewka zakupione w dobrych szkółkach zaczynają bardzo wcześnie owocować. Często zdarza się, że na młodych drzewkach posadzonych wiosną, już latem rozwijają się pierwsze owoce. Ma to swoje dobre i złe strony. Co prawda otrzymujemy wcześnie pierwszy upragniony plon, z drugiej jednak strony cięższe owoce mogą powodować przechylanie się słabo ukorzenionych drzewek, a nawet łamanie gałęzi. Dlatego w pierwszym roku po posadzeniu, nawet jeśli pojawią się owoce, należy je zerwać, aby nie osłabiać nadmiernie drzewek (można zostawić tylko kilka na spróbowanie).

Jeśli zdecydujemy się na wczesne owocowanie, pamiętajmy o trzech rzeczach: koniecznie zabezpieczmy drzewko palikiem, aby stało w pionie i nie pochylało się, dostarczmy więcej wody podczas upalnych letnich dni oraz zwiększmy dawkę nawozów azotowych. Jest to bardzo ważne, gdyż drzewa w pierwszych latach po posadzeniu powinny przede wszystkim intensywnie rosnąć, a dopiero później, mając rozbudowana koronę, rozpocząć obfite owocowanie.


Warzywnik w czerwcu

Podlewamy

Systematycznie i intensywnie podlewamy warzywa kapustne, cebulowe, ogórki.

Odchwaszczamy

Regularnie odchwaszczamy uprawy, zwłaszcza tam, gdzie nasiona wysialiśmy wprost do gruntu, a rośliny wschodzą wolno.

Zasilamy

Warzywa o długim okresie wegetacji i na zbiór późny możemy zasilać pogłównie nawozami azotowymi, np. saletrą amonową.

Usuwamy pędy

Przy prowadzeniu warzyw psiankowatych (pomidor, papryka, oberżyna) na jeden lub dwa pędy usuwamy wszystkie zbędne pędy boczne. Najlepiej wycinać je sekatorem, gdy są jeszcze krótkie.

Uszczykujemy bób

Po wytworzeniu przez bób 4-6 strąków uszczykujemy jego wierzchołek wzrostu. Ten prosty zabieg może ograniczyć występowanie mszyc na tej roślinie.

Przycinamy ogórki

Możemy przyciąć ogórki nad 4-5 liściem pędu głównego. Rośliny będą tworzyły więcej pędów bocznych, na których wyrosną kwiaty żeńskie, a z nich owoce.

To się przyda!

Niejadalne resztki warzyw po zbiorze składujemy na kompostowniku.