Ogród ozdobny: byliny powtarzające kwitnienie jesienią

Niektóre byliny kwitnące wiosną lub latem mogą zakwitnąć ponownie jesienią. Może to nastąpić samoistnie lub z naszą pomocą. Wystarczy przyciąć pędy roślin po zakończeniu pierwszego, głównego kwitnienia.

Taką właściwość ma wiele znanych i lubianych bylin: ostróżka ogrodowa, przymiotno ogrodowe, słoneczniczek słonecznikowaty, łubin trwały, serduszka wspaniała, złocień wielki, złocień różowy, gipsówka wiechowata, firletka chalcedońska, krwawnik kichawiec. Drugie, jesienne kwitnienie będzie skromniejsze niż pierwsze.


 

Balkony i tarasy: cięcie roślin

Zanim rośliny balkonowe niezimujące w gruncie, jak fuksja, lantana, rozmaryn, cytrusy i inne, zawędrują do naszych piwnic, garaży lub na werandy, dobrze jest poprzycinać ich pędy. Jeśli nie zrobiliśmy tego przed wniesieniem do pomieszczenia, warto zabieg ten przeprowadzić jeszcze na początku okresu spoczynku. Usuwamy pędy chore, uszkodzone lub słabe, pozostawiając te najsilniejsze. Jeśli korona nadal jest zbyt gęsta, pędy można nieco skrócić.

Z silnym cięciem formującym i stymulującym kwitnienie wstrzymajmy się do późnej zimy. Po cięciu jesiennym łatwiej będzie utrzymać pędy w dobrym zdrowiu (silnie zagęszczone pędy częściej są atakowane przez szkodniki i choroby grzybowe), a ograniczając ich wzrost, łatwiej będzie nam umieścić je nawet w małym pomieszczeniu.  


Drzewa i krzewy: barwne strąki na drzewie

W listopadzie zaczynają dojrzewać duże, płaskie strąki igliczni trójcierniowej Gleditsia triacanthos L. Są one spiralnie skręcone i mają ciemnobrązowy kolor. Ich długość może dochodzić do 40 cm i pozostają na drzewach do późnej zimy lub nawet wiosny. Strąki są bardzo dekoracyjne i często wykorzystuje się je do różnego rodzaju kompozycji, np. w żywych i suchych bukietach. Iglicznia tworzy długie ciernie, które często ulokowane są na pniach młodych drzew.

W Polsce dorasta do 15-20 m, ma sezonowe, podwójnie pierzaście złożone liście. Tworzy nieregularną, płaską i otwartą koronę z piętrowo ułożonymi konarami. W młodości charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem. Iglicznia trójcierniowa powinna być posadzona w dużym ogrodzie na stanowisku słonecznym i wolnym od silnych wiatrów, ponieważ ma dość kruche drewno.

Preferuje gleby średnio żyzne. Doskonale przystosowuje się do trudnych warunków miejskich. Roślina ta dobrze komponuje się z krzewami oraz wysokimi bylinami, jak jeżówki i astry, oraz wysokimi trawami, jak miskanty. 


  

Warzywnik w listopadzie

Porządkujemy tunele i szklarnie

Aby ograniczyć w przyszłym roku występowanie chorób na roślinach uprawianych w szklarniach czy tunelach, należy je oczyścić z wszelkich resztek roślinnych, które są świetną pożywką dla patogenów. Jeśli jest taka potrzeba, powinniśmy również chemicznie odkazić tunele. Oczyszczone i dobrze zabezpieczone przed zimą osłony będą nam znacznie dłużej służyć. 

Zdrowa rzeżucha

Rzeżucha jest doskonałym uzupełnieniem diety, nadaje się do surówek i sałatek z jajkami, dlatego warto uprawiać ją nie tylko na święta. Jej wymagania są niewielkie – odrobina wody i światła. 

Ozdobna papryka

Chcąc odrobinę rozweselić jesienną szarugę za oknem, warto ustawić na parapecie doniczki z papryką ozdobną lub udekorować kuchnię suszonymi papryczkami.


Jesienne porządki: przygotowujemy trawnik do zimowego spoczynku

trawnik trzeba dbać praktycznie cały rok. Teraz należy go przygotować do zimowego spoczynku. Jeśli wykonamy wszystko jak należy, wiosną trawnik odwdzięczy się nam nienagannym wyglądem. Ostatnie koszenie przeprowadzamy pod koniec października lub nawet na początku listopada, ostrze kosiarki ustawiamy na wysokość od 2 do 4 cm. Trawa zbyt wysoka będzie się pokładać, natomiast zbyt niska może przemarzać. Od października nie stosujemy nawozów azotowych (które pobudzają trawę do wzrostu), a jeszcze jedynie jesienne nawozy potasowe (które wzmacniają źdźbła i polepszają ich odporność na infekcje grzybowe).

Tak długo jak to możliwe, zgrabiajmy z trawnika liście i rozgarniajmy kopce kretów. Pod żadnym pozorem nie depczmy zamarzniętej trawy, bo połamane źdźbła stają się podatniejsze na infekcje.