Jesienią nasze rabaty, jak również balkony oraz tarasy, zapełniają się uroczymi wrzosami. Choć w naturze wrzos kwitnie krótko, współczesne jego odmiany kwitną nawet przez kilka miesięcy. Rekordzistkami są tzw. odmiany pączkowe zaliczane do grupy Garden GirlsIch kwiaty nigdy się nie otwierają, cały czas pozostając w fazie zamkniętego, ale wybarwionego pąka.

Przy umiarkowanych zimach pozostają dekoracyjne nawet do lutego! Doskonale nadają się także do zasuszania. Oprócz długiego kwitnienia, odmiany te cechują się dużą mrozoodpornością, dlatego sprawdzają się w uprawie pojemnikowej.

 

 

Znajdziemy wśród nich odmiany o kwiatach (pąkach) białych: ‘Klaudia’ i ‘Alicia’, różowych, np. ‘Alexandra’, ‘Anette’, ‘Aphrodite’, czy czerwonokarminowych − ‘Larissa’. Ostatnio do grupy Garden Girls dołączyły także odmiany o barwnych liściach, m.in. ‘Bonita’ czy ‘Theresa’. Jak większość wrzosów, także odmiany pączkowe ogromne wrażenie robią w większych grupach, dlatego warto eksponować je po kilka w dużych donicach, koszach lub misach.

Można je łączyć z innymi gatunkami, m.in. krzewami iglastymi, bylinami
o ozdobnych liściach czy sezonowymi roślinami o szarym ulistnieniu. Do ozdoby stołu lub parapetu można je też sadzić pojedynczo w ustawionych obok siebie takich samych doniczkach lub osłonkach.