Mnogość gatunków i odmian roślin na balkony i tarasy daje nieograniczoną wręcz możliwość aranżacji. Aby mogły zdrowo, obficie i długo kwitnąć, musimy o nie dbać przez cały sezon.

Gwarancją pięknie ukwieconych balkonów i tarasów jest staranna pielęgnacja roślin, czyli podlewanie i nawożenie. Obfite i długie kwitnienie zależy w dużej mierze od nawozu, który zastosujemy. Do zasilania roślin balkonowych najczęściej używa się nawozów o spowolnionym działaniu, które dostarczają im wszystkich niezbędnych składników pokarmowych przez cały sezon.

Rośliny muszą się ukorzenić, toteż zaczynamy je zasilać dopiero po 2 tygodniach od posadzenia. Warto pamiętać o zaleceniach producentów, bo nieodpowiednia dawka nawozu może uszkodzić rośliny, a nawet doprowadzić do ich obumarcia. Czyli zawsze lepiej mniej niż więcej!

 

 

Skrzynki z podwójnym dnem

W upalne dni rośliny balkonowe trzeba podlewać codziennie. Niestety, nie wszyscy mają na to czas. Problem ten rozwiązują skrzynki z rezerwuarem (podwójnym dnem, pod którym gromadzi się woda).

1. Drugie dno ma postać specjalnej listwy dopasowanej do kształtu skrzynki i szczelnie przylegającej do ścianek, tak że rezerwuar nie jest zanieczyszczany ziemią. W rogu jest miejsce na lejek do podlewania.

2. Wsypujemy ziemię. Nawadnianie odbywa się samoistnie dzięki siłom kapilarnym i polega na podsiąkaniu wody (przez specjalne włókno) do dolnej warstwy ziemi. W zasadzie im mocniej ziemia wysycha, tym silniejsze jest podsiąkanie.

3. Sadzimy tak, jak w normalnej skrzynce, z zachowaniem 2-centymetrowego dystansu do krawędzi pojemnika.

4. Podlewamy przez lejek do poziomu maksimum, najlepiej rankiem, przed opuszczeniem domu.