Srebrzeń krzewiasty

Srebrzeń krzewiasty (argyrantema krzewiasta) Argyranthemum frutescens pochodzi z Wysp Kanaryjskich, gdzie jest krzewinką. To bylina niezimująca u nas w gruncie. W uprawie są formy krzaczaste i pienne. Odmiany różnią się siłą wzrostu, rozkrzewieniem, barwą, wielkością i pełnością koszyczków, wczesnym terminem kwitnienia oraz kształtem i barwą liści.

Najwięcej jest odmian o kwiatach białych: ‘Atlantis’, ‘Blanche’, ‘Dana’, Polly’, ‘Maja Bofinger’, ‘White Star’. Są też o kwiatach żółtych: ‘Butterfly’, ‘Yellow Star’, ‘Beaute de Nice’, różowych: ‘Serenade’, Summer Pink’, ‘Pink Chiffon’,Ingrid’ czy purpurowoczerwonych: ‘Gypsy Rose’ i ‘Romanse’. Srebrzeń krzewiasty jest rośliną dnia długiego. Rośliny musimy podlewać regularnie i obficie przez cały okres uprawy.

Wymagają też dużych ilości składników pokarmowych. Co tydzień dokarmiamy je 0,2-0,3% nawozem wieloskładnikowym o zwiększonej zawartości potasu. Srebrzenia możemy samemu rozmnożyć za pomocą wierzchołkowych sadzonek pędowych długości 5-7 cm (najlepiej bez pąków kwiatostanowych). Sadzonki ukorzeniają się po 10-12 dniach, natomiast po kolejnych 10 dniach trzeba im przyciąć wierzchołki, aby rośliny lepiej się rozkrzewiały.

Kusatka drobnolistna

Kusatka drobnolistna Brachyscome multifida z rodziny astrowatych nazywana jest czasem ze względu na swe pochodzenie stokrotką Australii. W Polsce, z niewiadomych powodów, nie cieszy się taką popularnością jak w innych krajach, np. w Niemczech czy Austrii. Roślina ta osiąga wysokość 30 cm i bardzo mocno się rozkrzewia, tworząc kuliste kępy o średnicy do 50 cm.

Jej cienkie, gęsto ulistnione pędy (liście są delikatne, pierzastosieczne i intensywnie zielone) pokrywa wielka ilość margaretkowych kwiatów – koszyczków średnicy 2-2,5 cm o żółtym środku i białych, różowych, niebieskich lub fioletowych języczkowatych kwiatach.

Kusatka kwitnie od czerwca do jesieni i wydziela delikatny zapach. Znosi przymrozki do - 7°C. Doskonale się nadaje się do skrzynek balkonowych i wiszących pojemników. Pięknie wygląda posadzona razem z piennym krzewem, np. pienną lantaną zmienną lub różą chińską. Najlepiej kwitnie w miejscach słonecznych, ale niezbyt silnie się nagrzewających. Należy ją tak podlewać, aby nie dopuścić ani do przesuszania, ani do nadmiaru wody w podłożu. Zasilamy co 7-14 dni.

Szałwia omączona

Szałwię omączoną Salvia farinacea częściej widzi się w ogrodach i na miejskich kwietnikach niż na balkonach, choć równie dobrze nadaje się do skrzynek. Szałwia omączona, u nas roślina jednoroczna, osiąga wysokość 60-80 cm, a szerokość do 40 cm. Rozgałęzia się dobrze już od samego dołu i tworzy dużo podłużnie jajowatych i lancetowatych liści. Jej kwiaty są osadzone po kilka w okółkach, tworzących długie kłosy.

Roślina kwitnie ładnie i długo od czerwca do jesieni. Wymaga żyznego i stale umiarkowanie wilgotnego podłoża oraz słonecznego i ciepłego miejsca. Latem dokarmiamy ją co 10 dni, podlewając rozpuszczonym w wodzie nawozem wieloskładnikowym. Jeszcze na początku kwietnia możemy nasiona szałwii omączonej wysiać do wielodoniczek lub doniczek w domu i otrzymać w ten sposób własną rozsadę.