Pomysł na zrobienie altanki pojawił się po likwidacji blaszanego garażu, który stał wcześniej  w tym miejscu.

Do wykonania konstrukcji nośnej posłużyły mi pozostałe po budowie budynku gospodarczego kantówki o wymiarach 8x8 cm. Środki belek podłogowych oraz każdy ze słupów jest przymocowany do podłoża za pomocą metalowych kątowników. Dzięki temu woda nie wsiąka w drewniane elementy konstrukcji.

Deski użyte do wykonania dachu zostały z jednej strony sfrezowane. Przez to, patrząc od dołu, widać, jakby sufit był obity boazerią. Pokrycie dachu zrobiłem z gontu bitumicznego.

Nowo zbudowana altana przetrwała zimę. Na wiosnę zacząłem myśleć, co zrobić z posadzką. Wylewka, która była wykonana wcześniej dla garażu, zaczęła się powoli łuszczyć. Dodatkowo w altanie pojawiło się dużo pyłu i często trzeba było ją myć. Myślałem o położeniu płytek, ale każdy, z kim rozmawiałem, przestrzegał mnie, że prędzej czy później kafle zaczną odpadać. W tej sytuacji bardzo dobry pomysł podsunął mi mój kuzyn. Prowadzi on firmę, która zajmuje się układaniem nawierzchni poliuretanowych. Ustaliliśmy, że podłoga w altance zostanie wykonana tak samo, jak nawierzchnia sportowa – to znaczy za pomocą tworzywa sztucznego.

Starą wylewkę dokładnie wyczyściliśmy i uzupełniliśmy wszystkie wykruszone miejsca. Następnie nawierzchnia została wzmocniona i zabezpieczona specjalnym podkładem gruntującym. Po wyschnięciu na całość naniesiono wylewkę poliuretanową i zasypano gumowym granulatem. Po upływie doby powierzchnia została pokryta drugą warstwą wylewki poliuretanowej i wykończona czerwonym tartanem.

Tak wykonana podłoga w altance ma wiele plusów. Przede wszystkim jest bez spoinowa, a więc jesienne opady czy zimowe mrozy nie wyrządzają jej żadnych szkód. Jeśli chodzi o utrzymanie czystości, to małym minusem może być porowatość podłogi. Jednak i na to znalazłem dobre rozwiązanie. Nawierzchnię w altance da się czyścić odkurzaczem lub wodą z węża pod ciśnieniem. Dla zainteresowanych tymi podłożami polecam stronę www.navi-sport.pl, gdzie można znaleźć więcej informacji.

 

Mirosław Janduda

Więcej na podobny temat przeczytasz tutaj