Do warzyw wymagających, jeśli chodzi o zasobność gleby w składniki pokarmowe, należą: warzywa kapustne, ziemniaki, ogórki i pomidory. Warzywa o średnich wymaganiach to: różne odmiany sałaty, selery, buraki czerwone, szpinak i marchew, natomiast zdecydowanie mniejsze potrzeby mają warzywa strączkowe, cebulowe i zioła jednoroczne. Należy pamiętać, że rośliny z jednej rodziny uprawiamy w tym samym miejscu dopiero po 3-4 latach.

Poniżej przedstawiamy przykład płodozmianu czteroletniego dla czterech grządek. Następstwo roślin na pierwszej grządce wygląda w ten sposób, że w pierwszym roku uprawiamy gatunki najbardziej wymagające, zasilając je kompostem w ilości 5 kg/1 m², w drugim roku te o średnich wymaganiach zasilone 2 kg kompostu, a w trzecim roku, bez nawożenia, warzywa o małych potrzebach. W czwartym roku wysiewamy zielony nawóz. 

W naszym przykładzie w każdym roku uprawiamy te same cztery grupy roślin. W 1. roku na pierwszej grządce mamy gatunki najbardziej wymagające, na drugiej średnio wymagające, na trzeciej te o małych wymaganiach, natomiast na czwartej posiany jest zielony nawóz. Układ roślin w kolejnych latach widoczny jest na schemacie. 

  grządki
   I  II  III IV
1. rok        
2. rok        
3. rok        
4. rok        
    gatunki wymagające     gatunki mało wymagające
    gatunki średnio wymagające     zielony nawóz