Wyjątkowo dekoracyjna Piwonia delikatna Paeonia tenuifolia pochodzi ze słonecznych, suchych łąk Kaukazu, Azji Mniejszej i Europy Południowej.
W naszych ogrodach spotykana jest rzadko.

Pokrój
Piwonia delikatna to wyjątkowa roślina. Ma wąskie, pierzaste liście, które swoim wyglądem przypominają koper. Ciemnoczerwone kwiaty o wielu płatkach pojawiają się już w maju. Wewnątrz mają drobne, żółte pylniki.

Stanowisko i podłoże
Piwonia delikatna lubi glebę lekką, przepuszczalną, żyzną i ciepłą – preferuje też pełne słońce. Ziemia powinna być dobrze zdrenowana i wilgotna. Roślina toleruje również lekki półcień, lecz słabiej wtedy kwitnie.

Kompozycje
W ogrodzie piwonia delikatna dobrze wygląda zarówno posadzona pojedynczo, jak i w kompozycjach z innymi kwiatami. Dorasta od 30 do 50 cm. Efektownie wygląda też w ogrodach skalnych, na tarasowo położonych rabatach, posadzona przy dużych głazach lub w kompozycji z innymi, raczej niskimi roślinami spełniającymi rolę jej tła.

Rozmnażanie piwonii
Piwonię delikatną rozmnaża się przez wysiew nasion wprost do gruntu albo przez podział bulw. Jeśli już ją mamy, traktujmy jak cenny nabytek. Piwonia delikatna jest byliną naprawdę rzadką, trudną do zdobycia, ale potrafiącą się za to pięknie odwdzięczyć wyjątkowej urody kwiatami.


Moja przygoda z tą rośliną zaczęła się 5-6 lat temu. Pierwszą otrzymałem w prezencie i od tej pory bez problemów rośnie i kwitnie na mojej działce. Dodam jednak, że trzymam się wskazówek odnośnie gleby i stanowiska.
Na zimę obcinam łodygi piwonii delikatnej, a pozostałość nakrywam gałązkami stroisza, co w pełni wystarcza do jej przezimowania.

Wiesław Sierota