Kiedy tylko stałam się posiadaczką działki, od razu postanowiłam założyć skalniak. Nie było to zbyt skomplikowane przedsięwzięcie. Wystarczyło w wyznaczonym miejscu usypać górkę z ziemi, obłożyć ją kamieniami, suchymi konarami drzew i obsadzić roślinnością.

Rośliny na skalniak

Dobór kwiatów na skalniak nie był przypadkowy. Dowiedziałam się, że na skalniaku najlepiej się czują rośliny wysokogórskie, w naturze rosnące w trudnych warunkach. Jedną z nich jest rozchodnik biały Sedum album. Charakteryzuje się intensywnie zielonymi liśćmi, tworzącymi luźną darń. Białe, drobne kwiatki pojawiają się od czerwca do sierpnia. Roślina jest łatwa do rozsadzania i szybko się rozrasta. Przypomina wtedy wspaniały zielony dywan. Dobrze znosi silne mrozy i nie wymaga zabezpieczania przed zimą. Rozchodnik biały pięknie komponuje się z innymi bylinami skalnymi, m.in z goździkami, ciemiernikami, zawilcami alpejskimi, żagwinami, rojnikami i smagliczkami. Każda z nich zakwita w innym terminie, dzięki czemu mój skalniak zachwyca różnorodnością kolorów przez cały rok.

Polecane odmiany rochodników

Istnieje wiele odmian rozchodnika. Wszystkie są jednakowo odporne na niekorzystne warunki glebowo-atmosferyczne i wszystkie zachwycają różnorodnością. Obok rozchodnika białego najpopularniejsze odmiany to:

  • rozchodnik ostry – kwitnie od czerwca do sierpnia intensywnie żółtymi kwiatami,
  • rozchodnik kaukaski – osiąga wysokość 10—20 cm i ma purpurowe kwiaty,
  • rozchodnik sześciorzędowy – jest miododajny, więc latem chętnie odwiedzają go pszczoły i motyle.

Joanna Zaremba