Floksy szydlaste znane są pod kilkoma nazwami: niskie, kobiercowe, rozesłane, darniowe, płożące. Ich kwitnące poduchy tworzą przepiękne barwne kobierce, które zachowują swój urok również po przekwitnięciu, a nawet zimą.

Floksy darniowe pochodzą z Ameryki Północnej, gdzie rosną w widnych lasach na suchej, piaszczystej glebie. U nas dorastają do 10 cm wysokości. Łodyżki tych roślin są igiełkowe i szybko się rozrastają. Na przełomie kwietnia i maja pokrywają się niezliczonymi, drobnymi kwiatami, tworząc bajecznie kolorowe kompozycje.

Floksy szydlaste są najczęściej różowe, lecz spotyka się również odmiany i mieszańce o kwiatach: ciemnoróżowych, amarantowych, białych, cielistych, z kropką w środku, niebieskich, purpurowych, aż po krwistoczerwone.

Floksy łatwo rozmnaża się przez podział kęp lub z sadzonek zielnych. Dzięki niskiej budowie oraz licznym, intensywnym barwom, jest on ulubioną rośliną w ogródkach skalnych. Tym bardziej, że najlepiej czuje się na kamienistej, piaszczystej glebie, w miejscach nasłonecznionych i ciepłych.

Wiesław Sierota