Całoroczna pielęgnacja oliwnika

P: Niedawno kupiłam krzew o nazwie oliwnik. Wiem o nim tylko tyle, że ma piękne białe kwiatki o miłym waniliowym zapachu, a jego liście są kremowoseledynowe z woskowym nalotem. Chciałabym się dowiedzieć, czy jest to roślina zimozielona i jakie osiąga rozmiary oraz jak należy o nią prawidłowo dbać.

O: Znanych jest około 40 gatunków oliwników (niektóre zimozielone nie są odporne na mróz). Te o pstrych liściach są najczęściej odmianami mieszańców gatunków zimozielonych i w naszym klimacie nie można ich uprawiać w ogrodzie przez cały rok. Na zimę należy przenosić krzewy do pomieszczenia. Mogą dorosnąć do 1,5-2 m wysokości.

Gdy staną się zbyt bujne, jesienią warto skrócić im pędy o 1/3 długości. Oliwniki rosną w każdej przepuszczalnej glebie. Trzeba podlewać je regularnie, ale niezbyt obficie. Nie są roślinami zbyt „żarłocznymi”, toteż tylko od czasu do czasu można zastosować wolno działające nawozy wieloskładnikowe.

 


 

Milin na działce

P: Dowiedziałam się ostatnio, że do niedawna nieznana mi roślina na mojej działce to milin. Mogę prosić o pomoc w jego pielęgnacji?

O: Milin Campsis wspina się po podporach za pomocą korzeni czepnych do wysokości 10-20 m. Wymaga gleb żyznych i zasobnych w wodę, ale przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych. Starsze okazy dobrze znoszą suszę. Stanowisko dla milina powinno być ciepłe i zaciszne o wystawie południowej, południowo-zachodniej i południowo-wschodniej.

Cięcie polega na usuwaniu pędów uschniętych i przemarzniętych oraz skracaniu tych pędów, które kwitły w ubiegłym roku. Przycinanie milina wygląda podobnie jak winorośl, czyli na 3-5 pąków, co wywołuje obfite kwitnienie. Przeprowadzając silne i systematyczne cięcie, można wyprowadzić formy drzewiaste lub krzewiaste. Na zimę przyziemne części roślin należy starannie okryć grubą ściółką. 

 

 


 

Jak dbać o kuflika

P: Jak pielęgnować kuflika cytrynowego?

O: Kuflik Callistemon citrinus należy do rodziny mirtowatych i pochodzi z południowo-wschodniej Australii. Kwitnie w czerwcu-lipcu, wydając bardzo ładne, oryginalne kwiatostany przypominające szczotki do mycia butelek. Wymaga stanowisk słonecznych oraz kwaśnego podłoża.

Podczas lata należy go obficie podlewać miękką wodą (nie zawierającą wapnia), unikając stagnowania wody w obrębie bryły korzeniowej. Kuflika zasila się od maja do sierpnia, co tydzień nawozami dla różaneczników. Jesienią, przed nastaniem pierwszych przymrozków, młode egzemplarze, przebywające latem na powietrzu, należy wnieść z suchą bryłą korzeniową do jasnego i chłodnego pomieszczenia (5-10ºC).

W zbyt ciemnym pomieszczeniu roślina traci liście. Starsze rośliny znoszą lekkie przymrozki. Zimą rośliny podlewa się mniej więcej co 4 tygodnie, nie dopuszczając do przeschnięcia bryły korzeniowej. Młode egzemplarze przesadza się co roku wiosną do trochę większych doniczek, starsze rzadziej.

Kuflik jest krzewem dość wysokim, nawet w pojemniku może osiągnąć 2 metry wysokości. Po kwitnieniu można przyciąć mu zbyt długie pędy, nadając koronie żądany kształt.