P: W ogrodzie uprawiam cyprysa nutkajskiego, który nie jest zbyt okazały, ale mam do niego wiele serca, ponieważ po długiej chorobie doszedł do siebie i zaczął intensywnie rosnąć. Okazało się, że miał rozłamany pień. Rana zabliźniła się, ale pień wygląda jak litera V.

Czy jeden pień obciąć, czy może zastosować odkład powietrzny i w ten sposób uzyskać drugi egzemplarz, a może zostawić cyprys taki, jaki jest? Co jednak robić, aby pień drugi raz się nie rozłamał? Chciałabym go przesadzić, ale nie wiem kiedy – wiosną czy jesienią?

 

Cyprysik nutkajski Chamaecyparis nootkatensis z bliska (zdj.: Fotolia.com)

O: Cyprysik nutkajski Chamaecyparis nootkatensis jest pięknym, silnie rosnącym, długowiecznym dużym drzewem. Takie rozległe uszkodzenie pnia może w przyszłości doprowadzić do rozłamania się drzewa. Założenie opaski elastycznej wokół pnia i opalikowanie drzewa może mu pomóc, ale nie na całe jego życie. 

Można usunąć jedną część pnia i zabezpieczyć ranę przed chorobami, smarując ją środkiem. O takie drzewo trzeba bardzo dbać. Jeżeli planowane jest przesadzenie go w inne miejsce, to musi być ono osłonięte od wiatrów, gdyż drzewo z powodu uszkodzonego pnia jest dużo słabsze i może ulec złamaniu podczas nawiedzających nas ostatnio silnych wichur. Można go przesadzić w marcu.

 

Pielęgnacja roślin iglastych

 

Po przesadzeniu trzeba pamiętać o opalikowaniu i obfitym podlaniu, jak również przez całą wiosnę nie zaniedbywać tego zabiegu, zapewniając cyprysikowi przeciętne warunki wilgotnościowe. Latem, podczas długotrwałych upałów, również należy pamiętać o podlewaniu.