Ciemne plamki na liściach cytrusowca

P: Na liściach moich cytrusów pojawiają się żółte plamki, które z czasem ciemnieją. Próbowałam wyciąć wszystkie chore liście, zostawiając tylko młode i zdrowe. Nic to nie pomogło. Na starych liściach palmy pojawiają się plamy podobne jak u cytrusów. Najpierw są żółte, jakby nasączone tłuszczem, z czasem robią się brązowe. Jakie środki powinnam stosować? Czy jest to choroba grzybicza, czy wirusowa?

O: Może być kilka przyczyn pojawiania się żółtych plamek na liściach cytrusów. Liście mogą żółknąć, a następnie brązowiećzasychać na skutek zbyt niskiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Najlepszym sposobem zapobiegania temu zjawisku jest regularne i częste zraszanie rośliny wodą. Kolejną przyczyną powstawania żółtych przebarwień na liściach jest żerowanie przędziorka chmielowca Tetranychus urticae. Roztocz ten jest widoczny pod powiększeniem (np. za pomocą lupy) na spodniej stronie liścia.

Ciało przędziorka jest jasnozielone, z charakterystycznymi brunatnymi plamkami po bokach. Jeśli  te szkodniki zaatakując drzewko cytrusowe, konieczne jest wykonanie zabiegu chemicznego z zastosowaniem preparatów przędziorkobójczych, tj. Magus 200 SC, lub preparatu owadobójczego Talstar 100 EC. Zabieg należy powtórzyć po 6-7 dniach. Również w przypadku plamek na liściach palmy może być kilka przyczyn tego zjawiska.

 

Drzewko limonkowe (zdj.: Fotolia.com)

 

Jedną z nich jest brak mikroskładników, takich jak: magnez, żelazo, miedź, cynk, które należy dostarczyć roślinie w postaci nawozów płynnych podczas podlewania. Proszę dokładnie obejrzeć liście na palmie i po zauważeniu szkodników zastosować wymienione powyżej preparaty. Radzę także regularnie dostarczać roślinom składników pokarmowych w postaci nawozów płynnych.

 


 

Cięcie barbuli

P: Kupiłam piękny krzaczek o nazwie barbula. Niestety, nigdzie nie trafiłam na informacje, jak z nim postępować, tzn. czy go skracać, a jeśli tak, to kiedy i ile. Czy okrywać go na zimę?

O: Barbula klandoa Caryopteris clandonensis to krzew pochodzenia mieszańcowego. Kwitnie późno – pod koniec latajesienią. Dorasta do około 1 m – w zależności od odmiany. Barbula jest mało odporna na mrozy i wczesną wiosną (marzec) powinna być przycinana nisko (kilka centymetrów) nad ziemią. Jesienią nasadę krzewu należy okryć suchymi liśćmi lub stroiszem – okrycie podobne jak u bylin. Barbula wymaga gleby przepuszczalnej o odczynie zasadowym lub obojętnym oraz słonecznegoosłoniętego od wiatrów stanowiska.

 


  

Pielęgnacja dyptamu jesionolistnego

P: Posadziłam w ogrodzie dyptam. Jak się go uprawia?

O: Dyptam jesionolistny Diptamnus albus jest rośliną zielną o zdrewniałych pędach. Wczesnym latem wytwarza grona pachnących, gwiazdkowatych kwiatów w kolorze białym lub różowym. Roślina może dorosnąć do 1,2 m wysokości i rozrosnąć się na szerokość do 0,9 m. Dyptam jest odporny na mróz. Potrzebuje pełnego słońca oraz żyznej, przepuszczalnej gleby. Nie lubi przesadzania. Można go rozmnożyć przez wysiew nasion w lecie. Nasiona należy wysiewać zaraz po zbiorze, gdyż szybko tracą siłę kiełkowania.

 


 

W trakcie dużych upałów dyptam wydziela olejki eteryczne, które mogą drażnić skórę. Roślina ta pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, gdzie temperatury są tak wysokie, że może dojść do zapalenia się wydzielających się olejków. Trwa to jednak na tyle krótko, że roślinie się nic nie dzieje.