Więcej o roślinie poniżej:

Pięciornik (Potentilla)

kategoria:  krzewy

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  0,4 -1,2 m

mrozoodporność:  do -30°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-próchnicza

podlewanie:  mało

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  żółta, pomarańczowa, różowa, czerwona, biała

pokrój: krzaczasty, zwarty

okres kwitnienia: maj-październik

wysiew: -

rozmnażanie: sadzonki wierzchołkowe lub zdrewniałe

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, parki, żywopłoty, roślina okrywowa

tempo wzrostu:   wolne

Pięciornik ma bardzo charakterystyczne liście, przywodzące na myśl ludzką dłoń. To rodzaj roślin należących do rodziny różowatych. Odmiany pięciornika krzewiastego Potentilla fruticosa należą do najważniejszych kwitnących latem krzewów ozdobnych w segmencie karłowych i średnich. Talerzowate kwiaty mogą być żółte, pomarańczowe, białe lub różowe (w zależności od odmiany). Pięciornik nie jest zbyt wymagający, kwitnie długo i pewnie, zwykle od maja do października.  

Pięciornik to krzew o efektownym kulistym pokroju. Jego wysokość zawiera się w przedziale od 50 do 100 cm, jest rzadko atakowany przez szkodniki. Można go sadzić pod wyższymi drzewami, krzewami lub bylinami. 

Krzew czuje się najlepiej na stanowisku słonecznym do półcienistego. Reaguje niekorzystnie na duże upały, których konsekwencją jest wysychanie ziemi. Rośliny sadzimy od października do marca.

Pięciornik może być rozmnażany przez sadzonkowanie wiosną lub przez podział. 

Krzewy należy regularnie prześwietlać (wiosną) lub też wycinać kilkanaście centymetrów nad ziemią. Spowoduje to wprawdzie pewne opóźnienia w kwitnieniu, ale ostatecznie doprowadzi do bardzo bujnego kwitnienia. Starsze krzewy mogą się odbudowywać nieco dłużej.  

Pięciornik najlepiej wygląda w nasadzeniach grupowych. Doskonale adaptuje się na zboczach, w ogrodach skalnych i nasadzeniach kobiercowych. Może być też wykorzystywany na obrzeżenia rabatek.

 

Towarzystwo pięciornika lubią m.in. róże. Dobrze wypadają w jego sąsiedztwie także trawy ozdobne i byliny.