Więcej o roślinie poniżej:

Perukowiec (Cotinus)

kategoria: krzewy

stanowisko:   słońce

wysokość:  2-4 m

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, zasobna w wapń, piaszczysta

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona, fioletowa, brązowa, żółta

barwa kwiatów:  różowa, fioletowa, biała

pokrój: krzaczasty

okres kwitnienia: maj-czerwiec

wysiew: -

rozmnażanie: odkłady,sadzonki półzdrewniałe

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, parki

tempo wzrostu:   średnie

Perukowiec wywodzi się z basenu Morza Śródziemnego, występuje jednak także w wielu europejskich krajach spoza tego obszaru oraz w niektórych krajach azjatyckich. W czerwcu i lipcu pojawiają się jego niepozorne wiechy kwiatowe, które układają się w charakterystyczne perukopodobne pędy kwiatowe.

Jesienią krzewy wybarwiają się w ciepłych odcieniach żółtego, pomarańczowego lub czerwonego. Niekiedy wszystkie te odcienie pojawiają się obok siebie. Bardzo popularną odmianą jest ‘Royal Purple’ – jej liście mają wyrazisty ciemnoczerwony kolor i metaliczny połysk.  

Krzewy dorastają do wysokości 3-5 metrów i mają rozłożysty pokrój. Dosyć późno zaczynają wegetację.  

Krzew lubi miejsca słoneczne. Idealne są stanowiska w umiarkowanie żyznym, suchym, dobrze przepuszczalnym, zasadowym podłożu. Perukowiec jest wytrzymały na suszę i upały, można uprawiać go w mieście.

Nowo posadzone rośliny mogą wykazywać nieznaczną podatność na przemarzanie, dlatego młode perukowce powinno się na początku zabezpieczać wyściółką.

Krzew nie jest wymagający i nie potrzebuje częstego przycinania. Od czasu do czasu krzewy można jedynie prześwietlać i oczyszczać z pędów chorych i poplątanych.   

Krzewy bardzo dobrze prezentują się w nasadzeniach soliterowych, a także w aranżacjach mieszanych w zestawieniach ze złotokapem, berberysem czy tamaryszkiem. Ciekawe owocostany i pięknie wybarwione liście znajdują zastosowanie w bukieciarstwie.

Sok perukowca może wywoływać podrażnienia, dlatego do cięcia rośliny warto założyć rękawice ochronne.