Skrętnik Streptocarpus z rodziny ostrojowatych Gesneriaceae rośnie naturalnie w Afryce i południowej Azji. Reprezentowany jest przez 130 gatunków. W Europie pierwszy pojawił się w 1827 roku skrętnik okazały Streptocarpus rexi. Od niego i od skrętnika ogrodowego Streptocarpus gardenii pochodzi większość obecnie uprawianych odmian tworzących przyziemne rozety liściowe.

Lancetowate liście mają długość 15-20 centymetrów, pędy dorastają do 20 centymetrów i na każdym rozwija się po kilka kwiatów. W zależności od odmiany mają one zabarwienie różowe, czerwone, fioletowe, niebieskie (w różnych odcieniach) oraz białe. Występują także odmiany dwubarwne.

Jeżeli szukacie sprawdzonych i ekologicznych sposobów na szkodniki, choroby i roślinne gnojówki, rekomendujemy:

Skrętniki tworzą kwiaty stopniowo, od wiosny przez całe lato. Nazwa tej rośliny pochodzi od skręconych spiralnie długich owoców, które po dojrzeniu rozkręcają się i wystrzeliwują drobne nasiona. Z uprawą skrętnika poradzi sobie każdy, kto będzie przestrzegał zasad dotyczących miejsca, podłoża i podlewania.

 

 

Miejsce uprawy

Skrętniki potrzebują dużo rozproszonego światła, dlatego powinny stać w miejscu widnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Może to być parapet okna od wschodu lub północy. Przy niedoborze światła roślina kwitnie bardzo słabo albo nawet wcale. Optymalna temperatura powietrza latem to 18-24°C, a zimą 15-18°C (roślina wymaga niskiej temperatury na okres spoczynku). I jeszcze uwaga: skrętnik nie lubi przeciągów ani papierosowego dymu.

Podłoże

Powinno być luźne, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym. Nadaje się mieszanka ziemi liściowej, torfu i gruboziarnistego piasku (w proporcji 1:1:1,5) albo mieszanka lekkiej ziemi, torfu i piasku (1:1:1). Takie podłoże się nie zbija i zapewnia korzeniom odpowiednią ilość powietrza.

Podlewanie

Ziemię w doniczce trzeba podlewać letnią i odstaną wodą w taki sposób, aby przez cały czas była lekko wilgotna (nigdy nie zalana). Nie wolno moczyć liści, zwłaszcza gdy są nagrzane słońcem, żeby nie powstawały na nich jasne nieestetyczne plamy.

Można wlewać wodę do podstawka i po godzinie jej nadmiar odlać. Warto przy tym pamiętać, że roślina jest odporna na przesuszanie, a więc jeśli się o niej na krótko zapomni, to nawet zwiędła szybko odżyje po podlaniu.

Rozmnażanie skrętnika przez sadzonkowanie

 

Roślin kwitnących nie należy jednak przesuszać, ponieważ mogą zgubić pąki kwiatowe. Skrętniki nie lubią zbyt suchego powietrza, dlatego zaleca się ustawić obok nich małe pojemniki z wodą. Innym sposobem jest postawienie doniczki na podstawce z wilgotnymi kamykami. W żadnym wypadku nie wolno natomiast roślin zraszać.

Nawożenie

Skrętnika nie nawozi się zbyt obficie. Poza okresem spoczynku zasila się go co trzy, cztery tygodnie płynnym nawozem dla roślin kwitnących, ale mocniej rozwodnionym niż zaleca to producent nawozu.