Na planie ogródka przy wejściu do domu powinno znaleźć się miejsce na ścieżkę, rabaty, pojemniki na śmieci, a często również podjazd do garażu. Te "strategiczne" obszary należy rozplanować w pierwszej kolejności. Nie bez znaczenia jest oczywiście wielkość terenu do zagospodarowania przed domem.

W skali mikro

Największym wyzwaniem jest urządzenie małego ogrodu. Przy niewielkich powierzchniach zaleca się stosowanie technik iluzji, dzięki którym miejsce to stanie się optycznie większe. Jeżeli chcemy ułożyć ścieżkę, to tylko krętą, tak aby wzrok nie był prowadzony bezpośrednio do celu. Pamiętajmy, że im więcej dodatków, tym założenie wydaje się ciekawsze, ale całość musi zachować rozpoznawalny jednolity styl. W małym ogródku może znaleźć się zarówno oczko wodne, jak i mała bylinowa rabatka, a nawet róże. Radzimy zrezygnować z trawnika, gdyż na tak małej przestrzeni rzadko spełnia on swoje podstawowe funkcje.

W skali makro

Duże ogrody dają znacznie większe możliwości aranżacji, gdyż na sporej powierzchni przed domem na pewno znajdzie się miejsce na trawnik, podjazd dla samochodu i rośliny drzewiaste. Drzewa i krzewy będą miały tu dostatecznie dużą przestrzeń życiową, nie zakłócając rozwoju innych roślin. Jeżeli w ogródku przed domem chcemy mieć również zielony salon, posesję warto odgrodzić od ulicy żywopłotem, murem, płotem panelowym lub swobodnym nasadzeniem z wysokich krzewów.

Dom i otoczenie

W wielu przypadkach posesja stanowi część zamkniętego osiedla o jednolitej architekturze. W takiej sytuacji największą spójnością aranżacyjną charakteryzują się te przestrzenie, w których do wykończenia domu i urządzenia ogrodu wykorzystano te same materiały, kolory i formy. Tak np. do fasady z czerwonej cegły pasują ścieżki z kostki klinkierowej, a z drewnianą balustradą balkonu doskonale współgra drewniany sztachetowy płotek. Jeśli dom ma nowoczesne stalowe elementy wykończeniowe, najlepiej ułożyć ścieżkę z kamienia naturalnego, np. granitu. W planowaniu szczegółowym wybieramy styl, w jakim chcemy, aby nasz ogródek został utrzymany.

Wiejska sielanka i romantyczny klimat

W stylu rustykalnym dominują przede wszystkim nasadzenia z róż i kwitnących bylin. Atrybutem takiego miejsca mogą być np. różane łuki rozpięte nad furtką wejściową lub ścieżką. Wskazana jest także doza "kontrolowanego nieładu", tzn. rośliny powinny sprawiać wrażenie swobodnie i dziko rosnących. Zarówno róże, jak i byliny dostępne są w bogatej gamie kolorów, dlatego znalezienie dostatecznej liczby odpowiednich roślin nie jest trudne. O wiele większe wyzwanie to prawidłowe zestawienie kolorów. Kwiaty o pastelowych barwach można dobierać bez większych ograniczeń, ponieważ nie będą dominować w nasadzeniach. Możemy również postawić na kontrasty, łacząc np. rośliny kwitnące na pomarańczowo z niebieskimi lub kwiaty żółte z fioletowymi.

Piękno prostoty

Ogród formalny charakteryzują: ład, przejrzystość, harmonia kształtów i symetria. Takie założenie projektuje się, wykorzystując przede wszystkim formowane rośliny wiecznie zielone i ograniczoną paletę barw. Obowiązkowo powinny się tu znaleźć bukszpanowe obrzeża rabat, formowane kule, a także topiary, czyli zielone figury. Dominującym kolorem w ogrodzie formalnym jest zieleń.

Styl nowoczesny

W ogrodzie nowoczesnym można łączyć cechy wszystkich wymienionych wcześniej stylów. Oprócz znanych rozwiązań coraz częściej pojawiają się w takich miejscach zamiast tradycyjnych płotów gabiony, czyli druciane kosze wypełnione kamieniami, lub gazony (rodzaj donic). Nowoczesny charakter ogródka przed domem podkreślają również meble ogrodowe utrzymane w tym samym stylu.

Ozdobne drzewa i krzewy

Nawet w skromnych rozmiarów ogródku przed domem mogą rosnąć dekoracyjne drzewa i krzewy. Czasami będzie to wspaniała magnolia, a czasami niewielkie azalie lub formowane bukszpany. To, jakie rośliny wybierzemy, zależy od powierzchni, którą mamy do zagospodarowania od strony ulicy. 

Przede wszystkim warto wybierać gatunki, które nie będą zbyt rozłożyste i mają zwarty pokrój. Godne polecenia są: pięknotka Callicarpa, jesienią obsypana fioletowymi owocami w kształcie pereł, róża krzaczasta, różanecznik, zimowa kalina Viburnum x bodnantense, która przy sprzyjającej pogodzie otwiera część różowych kwiatów już w listopadzie, hibiskus syryjski Hibiscus syriacus, kwitnący od początków lipca do października, lub piwonia drzewiasta Paeonia suffruticosa, roślina odporna na przemarzanie i pięknie kwitnąca w maju. Jeśli chodzi o drzewa, to warto zwrócić uwagę na kolumnową wiśnię piłkowaną Prunus serrulata 'Amanogawa' lub wyniosły buk zwyczajny Betulus carpinus 'Fastigiata'. Gdy miejsca przed domem jest więcej, można tam posadzić np. jabłoń ozdobną Malus, która efektownie kwitnie na biało lub różowo, a jesienią jest udekorowana drobnymi owocami.   

Ogród w donicach

Gdy przestrzeń przed wejściem do domu jest za mała, aby zaaranżować ją w sposób tradycyjny, tzn. sadząc rośliny do gruntu, radzimy wykorzystać atuty ogrodu doniczkowego. Do pojemników wybieramy głównie letnie rośliny kwitnące. Na stanowiskach mocno nasłonecznionych doskonale zdaje egzamin połączenie niebiesko kwitnących Lycianthes rantonnetii i różowych petunii. Jeżeli wejście do domu znajduje się od strony północnej, warto wykorzystać takie rośliny cieniolubne, jak: obficie kwitnące fuksje, wytrzymałe niecierpki, tawuły, funkie, różaneczniki i kolorowe pokrzywki brazylijskie