Sadzenie cebulek

Pod koniec miesiąca zaczynamy sadzić cebule roślin kwitnących wiosną (np. tulipanów, narcyzów, przebiśniegów, szachownic itp.) oraz latem (czosnki, lilie). Sadzimy je w starannie przygotowaną glebę – podłoże ciężkie rozluźnia się piaskiem i torfem, natomiast zbyt lekkie i ubogie dobrze jest wymieszać z kompostem.
Głębokość sadzenia uzależniona jest od wielkości sadzonego organu. Drobne cebule sadzi się na głębokość kilku centymetrów, natomiast duże cebule – nawet na 20 cm. Dobrze jest cebule i bulwy sadzić w specjalnych koszyczkach z tworzywa, które zabezpieczają organy przed zakusami gryzoni oraz ułatwiają ich wykopywanie latem.


Rozmnażanie bylin 

Rozmnażamy byliny poprzez dzielenie lub sadzonkowanie. Termin jesienny jest odpowiedni zwłaszcza dla roślin kwitnących wiosną i wczesnym latem, np. gęsiówek, goździków, żurawek, ubiorka i skalnic. Aby podzielić byliny, karpy wykopuje się, oczyszcza z ziemi i obumarłych tkanek, a następnie rozrywa lub rozcina na mniejsze części, które sadzi się od razu na tę samą głębokość, na której rosły. Sadzonki sporządza się z wierzchołkowych fragmentów pędów i umieszcza w wilgotnym podłożu złożonym np. z torfu, piasku lub perlitu.

Zwalczanie chwastów

Mniszek lekarski jest intensywnie rozprzestrzeniającym się chwastem. Szybkim sposobem pozbycia się go jest usuwanie mechaniczne. Jest to jednak dość kłopotliwe ze względu na ich długi i kruchy korzeń palowy, który łatwo jest złamać. Z pozostawionych fragmentów korzenia szybko odrastają nowe rozety. Dlatego rośliny mniszka należy głęboko podważyć widłami amerykańskimi lub specjalnym narzędziem, które wbija się przy roślinie, a następnie okręca wokół własnej osi.