Aranżując rabaty, należy zawsze pamiętać o zapewnieniu roślinom właściwych warunków życia. Brak światła lub jego nadmiar utrudniają prawidłowy rozwój, a słabe okazy stają się mniej odporne na ataki chorób i szkodników. Aby osiągnąć zadawalające rezultaty, powinniśmy także wybierać rośliny harmonizujące ze sobą kolorystycznie oraz pasujące do siebie pod względem długości pędów (stopniowanie wysokości). Pamiętajmy również o rodzimych gatunkach drzew i krzewów, które mogą zdobić ogród przez cały rok. Ich kwiaty cieszą oczy na wiosnę i przyciągają wiele motyli, pszczół i innych owadów. 

Ścieżki ogrodowe

Ich podłoże najlepiej wyłożyć nieregularnymi płytami kamiennymi lub wysypać jasnym żwirkiem. Taka nawierzchnia umożliwia przejście przez ogród suchą stopą po deszczu, ale nie przeszkadza wodzie z opadów przesiąkać do gruntu. Żwir nadaje się również na nawierzchnię kącika wypoczynkowego. Innym rozwiązaniem są deski z drewna odpornego na czynniki pogodowe. Trawnik w takim miejscu mogą zastąpić zwarte dywany z niskich roślin bylinowych lub odpornych na wydeptywanie ziół, np. tymianku, posadzone między kamiennymi płytami tworzącymi ścieżki.

 

Murki z kamienia naturalnego

Ułożone w nieregularne rzędy pomagają utrzymać w ryzach szybko i mocno rozrastające się rośliny, aby zapobiec ich niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się. Oprócz tego murki z czasem stają się doskonałym siedliskiem dla drobnych zwierząt, jak np. jaszczurki, owady, żaby. Zamiast kamieni można użyć materiałów mniej trwałych, np. wikliny lub leszczynowych gałązek, i w ten sposób powstaną równie efektowne i naturalnie wyglądające obramowania rabat lub grządek.

Woda

Jest ważnym elementem aranżacji ogrodu naturalnego. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na niewielkie oczko wodne o łagodnej, pofalowanej linii brzegowej czy też znacznie większy zbiornik, warto pamiętać o tym, by staw miał zróżnicowaną głębokość zapewniającą optymalne warunki rozwoju wielu gatunkom roślin. Bardzo szybko nad wodą zaczną pojawiać się ważki, a jeśli będzie ona miała odpływ w postaci strumienia obrośniętego roślinami bagiennymi, np. kniecią błotną, wkrótce zamieszkają w jego pobliżu inne drobne zwierzęta.