Więcej o roślinie poniżej:

Ognik Szkarłatny Pyracantha coccinea

kategoria:  krzewy

stanowisko:   słońce

wysokość:  do 4 m

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, zasobna w wapń

podlewanie:  mało

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  biała

pokrój: krzaczasty

okres kwitnienia: maj-czerwiec

wysiew: jesień (niezalecane)

rozmnażanie: sadzonki zielne i półzdrewniałe

trwałość liści:  zimozielone

zastosowanie:  żywopłoty, rabaty, parki, roślina miododajna

tempo wzrostu:   szybkie

Ognik rodzi bardzo charakterystyczne groszkowate owoce koloru żółtego, pomarańczowego lub czerwonego. Pojawiają się one na krzewach od końca sierpnia i utrzymują na pędach tygodniami. Liście opadają dopiero wiosną, po wzejściu nowych pędów.

Czasami, gdy zima jest mroźna, następuje to wcześniej. Od maja do lipca krzewy ozdobione są białymi wielokwiatowymi gronami. Wyróżniają się zwłaszcza bujnie kwitnące odmiany ‘Red Cushion’ i ‘Teton’.  

Ognik ma wyprostowany pokrój, rośnie jednak nieregularnie. Krzewy są słabo rozgałęzione, dorastają do wysokości w przedziale od 2 do 4 m. Pędy są pokryte cierniami. 

Ognik czuje się najlepiej w miejscach słonecznych i półcienistych. W głębokim cieniu ledwo kwitnie i owocuje. Ognik jest niezwykle wytrzymały na upały, choć bardzo źle znosi mrozy. Najlepiej rośnie w przepuszczalnym, próchnicznym podłożu. 

Sadzenie krzewów rozpoczynamy w październiku i kontynuujemy do pierwszych mrozów. Później młode rośliny możemy sadzić do maja.  

Ognik toleruje każde cięcie. Najlepiej przycinać go po kwitnieniu. Aby krzewy zaowocowały, trzeba koniecznie pozostawić na pędach przekwitłe kwiaty. Ognik bywa często atakowany przez rdzę ogniową, dlatego najlepiej wybierać odmiany odporne na tę chorobę, jak ‘Red Column’, ‘Orange Charmer’ i ‘Solei d’Or’.   

Krzewy nadają się idealnie na żywopłoty, jako soliter na trawniku, a także na zielone ściany. Mogą być też uprawiane w ogrodzie skalnym. W zastosowaniu leczniczym można przygotować nalewkę z ognika szkarłatnego.

Pędy z owocami można ściąć i wykorzystać do jesiennych wazonowych bukietów, jak również wiązanek.