Niektóre odmiany powojnika, jak na ‘Alba Luxurians’ i ‘Perle d’Azur’, mają kilkumetrowe pędy i wymagają specjalnego prowadzenia. Powojniki przyczepiają się do podpór za pomocą ogonków liściowych.

Ogonki  te nie są długie, dlatego podpora powinna mieć niezbyt grube pręty. Dla powojników najlepsze są podpory kratkowe, dające im najlepsze umocowanie. W tym przykładzie wykorzystano maty zbrojeniowe o względnie niedużych oczkach.

  

Najlepszą wytrzymałość na deszcz mają maty cynkowane. Tak krok po kroku montujemy matę:

1.) Matę mocujemy je modułowo na całej powierzchni ściany, do mocowania stosujemy standardowe wkręty budowlane. Bardzo istotne jest zachowanie co najmniej pięciocentymetrowego odstępu od ściany. Pomogą nam w tym przycięte na wymiar tulejki dystansujące i podkładki, które po dokręceniu wkrętów zaciskają z dwóch stron drut.

2.) Za pomocą wodoodpornego flamastra zaznaczamy linię cięcia (by usunąć siatkę zachodzącą na okna i drzwi) i nożycami do prętów wycinamy naddatki materiału.

3.) Po cięciu końce drutów powinny tworzyć niewidzialną linię. Linia ta nie może przebiegać bezpośrednio nad krawędzią okna, bo rozrastające się rośliny będą później zasłaniać światło.

4.) Na koniec miejsce cięcia zabezpieczamy przed korozją, wykorzystujemy w tym celu np. spray cynkowy do cynkowania na zimno. Aby nie pobrudzić ściany, pod kratkę podkładamy kawałek kartonu.