Kupując rośliny na balkon czy taras, warto zwrócić uwagę (co nie będzie trudne!) na roślinę ozdobioną różnobarwnymi małymi kwiatami zebranymi w kuliste kwiatostany. Uprawa lantany mieszańcowej Lantana camara i obserwowanie jej rozwijających się kwiatów sprawia dużo radości. Wygląd kwiatostanów doniczkowego krzewu może być codziennie niespodzianką, gdyż barwy pojedynczych rurkowatych kwiatów stale się zmieniają.

Pąki kwiatowe otwierają się zawsze stopniowo od brzegu kwiatostanu ku jego wnętrzu. Tak więc ostatnie pąki rozwijające się w środku są na przykład żółte, natomiast najstarsze na obrzeżu już zmieniły barwę z żółtej na ciemnopomarańczową. Są także odmiany, których kwiaty zmieniają kolor tylko w nieznacznym stopniu i właściwie wyglądają jak jednobarwne.

Lantana mieszańcowa pochodzi z amerykańskich tropików. Dlatego całym swoim pięknem może rozbłysnąć tylko w miejscu w pełni nasłonecznionym.

Swoją żywotność lantana pokazała w ciepłych i wilgotnych regionach Afryki Południowej i Australii. Po wprowadzeniu rozprzestrzeniła się łatwo i szybko na łąkach oraz w lasach. Niebawem uznano ją za roślinę inwazyjną, zagrażającą gatunkom miejscowym. W naszym klimacie takie niebezpieczeństwo nie istnieje. Możemy więc bez obaw cieszyć się pięknem niezwykłego krzewu.

 

Wielbicielki ciepła i słońca

Lantany są roślinami łatwymi w pielęgnacji. Najważniejsze jest dla nich ciepło i słońce. Ponieważ nie znoszą mrozu, najlepiej sadzić je do donic. Pojemniki powinny być tak duże, aby przesadzanie w sezonie letnim nie było konieczne. Egzotyczne krzewy będą bujnie kwitnąć, jeśli otrzymają dużo substancji odżywczych. Nawozem płynnym należy je zasilać raz w tygodniu.

 Jeżeli wybierzemy nawóz o przedłużonym działaniu, jego odpowiednią dawkę mieszamy z ziemią w doniczce na początku sezonu. W lecie regularnie usuwamy przekwitnięte kwiatostany, co sprzyja zawiązywaniu nowych pąków. Lantany najlepiej zimują w miejscu jasnym i przewiewnym z temperaturą ok. 10°C. Ziemia nie powinna wysychać. W marcu, kwietniu pędy ścinamy na długość 10-15 cm. Także na wiosnę można rośliny przesadzać.

 

 

Nowe rośliny z sadzonek pędowych

Lantanę można łatwo i z dobrymi efektami rozmnażać, ukorzeniając sadzonki pędowe. Pozyskujemy je, ścinając wierzchołkowe odcinki pędów długości około 10 cm. Odcinamy je tuż pod kolankiem liściowym i usuwamy dolne liście. Aby sadzonka ukorzeniła się jak najszybciej, miejsce cięcia warto zanurzyć w ukorzeniaczu. Roślinkę umieszczamy w małej doniczce wypełnionej ziemią do rozmnażania i lekko podlewamy. Pojemnik z sadzonką przykrywamy torebką z przezroczystej folii, która utrzyma wysoką wilgotność powietrza. Gdy roślina ukorzeni się i wypuści nowe pędy, przesadzamy ją do większej doniczki. Uszczykiwanie wierzchołków sprzyja rozkrzewianiu się pędów.

 

Wybrane odmiany lantany

- Odmiana ‘Pink’ z grupy Bandana bardzo dobrze się rozkrzewia, ma zwarty pokrój i ciemnozielone liście. Dwubarwne kwiatostany odmian z tej grupy są dosyć duże.

- ‘Gold’ z serii Calippo lśni jednobarwnymi żółtymi kwiatostanami i wyróżnia się prostymi gęstymi pędami.

- Esperanta ‘Pink’ zdobi się w różowo-żółte kwiatostany. Odmiany z serii Esperanta odznaczają się długim kwitnieniem i małą skłonnością do zawiązywania nasion.

- Tropic Lantanas ‘Tukan’ zwraca uwagę biało-żółtymi kwiatami. Rośliny z serii Tropic kwitną wcześnie.

- Esperanta ‘Compact Red’ to nowa odmiana o czerwono-żółtych kwiatostanach i zwartym pokroju.

- Esperanta ‘Lemon’ lśni jasnożółtymi kwiatami już na początku sezonu.

- Calippo ‘Tutti Frutti’ rozwija kwiaty mieniące się odcieniami koloru pomarańczowego, żółtego, fioletowego i różowego. 8. Lantropics ‘Yellow Cream’ jest nową odmianą o ładnych, szerokich liściach i żółtych kwiatach.

- Tropic Lantanas ‘Flamingo’ zakwita wcześnie. Różowo-żółte kwiatostany tworzą na tarasie aurę tropikalnego lata.