W mojej wciąż rozrastającej się kolekcji mam wiele sztuk lantan – od dużych aż do miniatur, które wyglądają wyjątkowo urokliwie w małych misach.

Lantany to rośliny mało znane, ale coraz częściej uprawiane w ogrodach i na działkach. Ich wzrastająca popularność bardzo mnie cieszy.

W Polsce są to rośliny jednoroczne – pozostawione w gruncie nie są w stanie przetrwać zimy. Jest na to jednak dobre rozwiązanie – wystarczy posadzić je w dużych donicach.

Pielęgnacja

Po sezonie lantany chowamy do doświetlonej piwnicy. Wiosną wystarczy podciąć ich łodygi sekatorem i podlać, a wtedy odbiją i ukażą swą krasę.

Lantany kwitną dość długo, bo od maja aż do pierwszych przymrozków. Są łatwe w uprawie i odporne na silne słońce. Ich kwiaty zmieniają barwę od białej, żółtej, przez pomarańczową aż do czerwonej. Przyciągają chmary motyli, które je uwielbiają. Jest to piękny widok.

Na balkon, taras i rabatę

Te wdzięczne rośliny nadają się nie tylko do ogrodu. Posadzone w ozdobnych dzbanach i donicach będą także stanowiły wyjątkową dekorację balkonów lub tarasów.

Małgorzata Ptak-Siekiera