Budowa szklarni krok po kroku

1. Pod ciągły fundament szklarni należy wykonać wykop szerokości 30 (50) cm i głębokości od 80 do 120 (140) cm, w zależności od strefy przemarzania. Poniżej tej głębokości grunt nie zamarznie i budowla nie będzie osiadać przy rozmarzaniu gleby na wiosnę. Wymiary fundamentu muszą być zgodne z planem szklarni. Dla lepszej izolacji cieplnej wewnętrzne boki fundamentu można wyłożyć płytami styropianu.

2. Wykonaną w betoniarce mieszankę betonową wlewamy do wykopu. Najłatwiejszym i najprostszym sposobem jest podawanie jej za pomocą plastikowego rurociągu. Należy utrzymywać równy poziom górnej powierzchni fundamentu. Gdy beton zastygnie, można rozpocząć murowanie.

3. Murowany cokół powinien ściśle pasować do wymiarów szklarni. Przy układaniu cegieł należy koniecznie posługiwać się poziomnicą i naprężonym sznurem do licowania ściany. W miejscu przyszłych drzwi umieszczamy konstrukcję z desek. Najładniej wygląda cokół wymurowany z cegły lub kamienia naturalnego.

4. Po ułożeniu cegieł – cokół powinien mieć wysokość 80 cm – ściany należy koniecznie zaspoinować wewnątrz i na zewnątrz, jeżeli nie zostało to wykonane przy wznoszeniu muru.

5. Dużym ułatwieniem przy budowie szklarni są gotowe elementy konstrukcyjne. Aluminiowe kształtowniki można szybko i bezproblemowo łączyć w szkielet górnej części szklarni. Uszczelniająca taśma oddzielająca koronę muru od poziomej ramy zapobiega chemicznej reakcji między zaprawą a metalem. Ramę przyśrubowuje się do muru.

6. Pojedyncze elementy dachu zgodnie z instrukcją łączy się stopniowo jeden po drugim ze sobą i poziomą ramą na cokole.

7. Na koniec w ramach umieszczamy szyby. Najbardziej wytrzymałe szkło może mieć nawet 4 mm grubości. Przy dolnej krawędzi daszku montowane są także rynny.

8. Budowa zakończona! Dobre wietrzenie wnętrza zapewniają po dwa uchylne okna w dachu i ścianach bocznych. Do muru można bez obawy przymocować potrzebne regały.