Gdy odczuwamy przyjemny zapach, od razu czujemy się lepiej, nie za bardzo wiedząc, dlaczego. To dzięki zasadom aromaterapii. Najlepsze efekty daje wdychanie olejków pochodzenia naturalnego. Olejki syntetyczne posiadają tylko małą część substancji biochemicznych zawartych w produktach naturalnych. 

Olejki zapachowe mogą być stosowane w różny sposób. Wkrapla je się m.in. do specjalnych podgrzewaczy w ilości 5 kropli na 50 ml wody. Olejek powinien być podgrzewany nie dłużej niż 30 minut. Dłuższe wdychanie aromatów może zaszkodzić. Olejki można dodawać także do kąpieli, wówczas ich działanie jest skuteczniejsze, bo są wchłaniane nie tylko przez drogi oddechowe, ale i przez skórę.

Po ciężkim dniu na nogi postawi nas kąpiel przygotowana z olejku geraniowego wymieszanego z kilkoma kroplami olejku pomarańczowego i różanego. Kąpieli takiej nie powinniśmy zażywać dłużej niż 20 min. Olejki można stosować podczas masażu. Ponieważ niektóre drażnią skórę, przed użyciem powinno się je wymieszać z olejkiem bazowym. Na bolące stawy dobrze robi masaż z użyciem mieszanki 10 kropli olejku rozmarynowego, 9 kropli olejku jałowcowego i 6 kropli olejku z trawy cytrynowej i 50 ml olejku migdałowego.

Na pobudzenie krążenia dobrze zastosować mieszankę 50 ml olejku migdałowego, 4 kropli pomarańczowego, 2 kropli różanego i 10 kropli z drzewa różanego (róża i drzewo różane nie są botanicznie spokrewnione, łączy je podobny przyjemny zapach). Olejki eteryczne należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach z ciemnego szkła, z dala od źródeł ciepła.